dzisiaj jest sobota, 05 grudnia 2020
Booking.com

Kliknij województwo, aby zobaczyć atrakcje.

Mapa atrakcji dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć wycieczki.

Mapa wycieczek dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć noclegi.

Mapa noclegów dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

10 książek o II Wojnie Światowej

2020-11-15 22:25

Nie sposób zapomnieć o bohaterstwie ludzi, którzy na wiele różnych sposobów uczestniczyli w walce o naszą wolność. Powstańcy, sanitariusze, zwykli żołnierze, Polacy, którzy zmuszeni byli żyć w cieniu bombardowań i ciągłego strachu… 

Powstało wiele książek poświęconych II Wojnie Światowej. Zarówno syntezy historyczne, jak i biografie, autobiografie oraz wspomnienia tamtych dni. Każda z nich porusza, jest wstrząsająca i niezwykle aktualna, biorąc pod uwagę problemy współczesnego świata. Przygotowaliśmy listę 10 wartych uwagi książek, podejmujących głównie temat II Wojny Światowej. Zapraszamy! 

Szczepan Twardoch, „Królestwo”

„Królestwo” to kontynuacja znanego każdemu miłośnikowi twórczości Twardocha „Króla”. Jest to arcyciekawa książka, która przedstawia żydowski punkt widzenia na drugą wojnę światową. Opowiada o możliwości asymilacji i poniekąd wyjaśnia, co to znaczyło być Żydem w tym trudnym czasie. Twardoch podejmuje tu dwa wątki społeczne – feminizm oraz relację ojciec-syn. Główną rolę w tej powieści przejmuje Ryfka, która początkowo traci niemal wszystko, musi walczyć o przetrwanie, by ostatecznie wyjść w okresu wojny z podniesioną głową. Bestsellerową powieść Szczepana Twardocha możecie znaleźć tutaj w formacie ebook.

Arnost Lustig, „Piękne zielone oczy”

Bardzo poruszająca i wstrząsająca książka czeskiego powieściopisarza pochodzenia żydowskiego, który w 1945 roku niemal cudem uciekł z transportu śmierci. Lustig opowiedział historię piętnastoletniej Hanki, która w obozie koncentracyjnym traci całą rodzinę. Udaje jej się uniknąć śmierci tylko dlatego, że zostaje „Feldhure”, czyli kurwą polową. Już sam opis sugeruje, że nie jest to łatwa lektura. Faktycznie autor, który sam przeszedł przez piekło, jakim jest wojna, nie oszczędza czytelnika. Brak tu ozdobników, jakichkolwiek zabiegów stylistycznych. Chirurgiczna dosłowność opisów, ich okrojona ilość, przekładają się na dosłowność odbioru bez znieczulenia.

Agnieszka Janiszewska, Joanna Jax i inni, „Taniec pszczół i inne opowiadania o czasach wojny”

Dla milionów ludzi na całym świecie 1 września 1939 roku skończył się świat. Powyższa książka opowiada o tej apokalipsie. Jest to zbiór jedenastu opowiadań różnych autorów, które w efekcie końcowym tworzą jedną całość. Są to historie o przeogromnym ładunku emocjonalnym, poruszające najtwardsze serca. Wzbudzą podziw i uczucie dumy z bohaterskich postaw naszych rodaków, ukazują moc prawdziwego człowieczeństwa, gotowość do najwyższych poświęceń i wyrzeczeń dla dobra drugiego człowieka.

Francesca Paci, „Miłość w Auschwitz”

Polski więzień polityczny oraz piękna żydowska dziewczyna zakochują się w sobie przebywając w obozie zagłady Auschwitz. Mala Zimetbaum, pełna wdzięku i charyzmy, zna wiele języków, dlatego też zostaje wybrana przez SS na tłumaczkę. Edward Galiński, to również postać niezwykła: widział w swoim życiu bardzo dużo, lecz nigdy się nie poddaje. Zakochanym udaje się dokonać niemożliwego i uciec z obozu. Włoska dziennikarka, Francesca Paci przywraca w swojej książce pamięć o dwojgu niezwykłych ludziach i ich heroicznej miłości, która okazała się warta śmierci.

Max Czornyj, „Córka nazisty”

Poruszająca opowieść o przeszłości, która wciąż nie daje o sobie zapomnieć, o duszy człowieka, która nie potrafi uwolnić się od okrucieństwa wojny. Greta Rott, to kobieta u kresu życia, której ojcem był wysoko postawiony oficer SS. Swoje zmagania z przeszłością wylewa na fotelu terapeutki Alicji. Pewnego dnia otrzymuje od Alicji pamiętnik Anny, który powoli przybliża tajemniczą historię. Czy Grecie uda się zamknąć pewien rozdział z przeszłości? Co takiego odkryje w pamiętniku?

Hanna Krall, „Zdążyć przed Panem Bogiem”

Jedna z najpopularniejszych książek poruszających temat II Wojny Światowej. Hanna Krall stworzyła lekturę opartą na wywiadzie z Markiem Edelmanem, w której zawarte są jego wspomnienia z powstania w getcie warszawskim oraz pracy jako kardiologa. Reportaż Hanny Krall sprzed ponad czterech dekad to literatura faktu z górnej półki, pozbawiona poetyckiego języka i gloryfikacji biorących w niej udział bohaterów. To historia o niecodziennym wyścigu ze stwórcą.

Mario Escobar, „Dzieci żółtej gwiazdy”

Sierpień 1942. Jacob i Moses Stein, dwaj bracia, przebywają w Paryżu podczas okupacji hitlerowskiej. Rodzice chłopców, znani niemieccy dramatopisarze, zostawili braci pod opieką ciotki, dopóki nie znajdą bezpiecznego schronienia dla swojej rodziny. Ale zanim rodzina zdąży się ponownie zjednoczyć, zaczyna się przerażająca łapanka. Francuska żandarmeria pod rozkazem nazistów aresztuje chłopców i zabiera ich do Vélodrome d’Hiver – ogromnej posępnej budowli, w której przetrzymywane są tysiące francuskich Żydów. Jakob i Moïse wiedzą, że aby przeżyć muszą uciekać. Ich jedyną wskazówką są listy wysłane z południa Francji.

Despina Stratigakos, „Dom Hitlera”

Chociaż mogłoby się wydawać, że o Hitlerze wiemy już wszystko, przed nami wyjątkowa pozycja traktująca o jego życiu. Opisuje bowiem Fuhrera z zupełnie innej perspektywy, zaglądając do jednego z najbardziej prywatnych aspektów życia człowieka - jego domów. Książka obfituje w ciekawe opisy miejsc i zdarzeń, skupiając się na jego posiadłości w Berghof. W opracowaniu znajdziemy też wiele rozdziałów poświęconych społecznej propagandzie związanej z domami Hitlera oraz ich społecznym odbiorze. Bardzo atrakcyjnym dodatkiem są fotografie pomieszczeń i skany autentycznych planów renowacji oraz przebudowy wnętrz.

Julie Orringer, „Portfolio ocalonych artystów”

Julie Orringer zabiera czytelników do okupowanej Francji, gdzie Amerykanin działający pod przykrywką organizacji humanitarnej, próbuje pomóc ewakuować się z ogarniętej wojną Europy jednostkom wybitnym: malarzom, pisarzom, filozofom i naukowcom. Książka ta oczywiście oparta jest na faktach. Varian Fry to wspaniały człowiek, który przyjął na siebie misję uratowania dorobku kulturowego i przekazania go następnym pokoleniom. Z wielkim poświęceniem załatwia wizy, zbiera pieniądze, organizuje kryjówki i przekupuje urzędników, aby do Ameryki mogli wyemigrować między innymi: Marc Chagall, Max Ernst, Hannah Arendt, czy Andre Gide.

David Churchill, Wilbur Smith, „Łzy wojny”

Saffron dorasta na rozległej kenijskiej posiadłości pod czujnym okiem swojego ojca, wybitnego biznesmena i weterana wojennego Leona Courtneya. Jej dzieciństwo jest idylliczne, jednak rodzinna tragedia sprawia, że dziewczynka musi wejść w dorosły świat nieco szybciej. Nieodparta ciekawość świata i nieustające pragnienie przygód zawiodą ją do Anglii, w sam środek zbierającej się burzy, która poprzedza II wojnę światową.

Komentarze

Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.