dzisiaj jest piątek, 18 września 2020
Booking.com

Kliknij województwo, aby zobaczyć atrakcje.

Mapa atrakcji dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć wycieczki.

Mapa wycieczek dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć noclegi.

Mapa noclegów dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Perła polskiej turystyki. 5 powodów, by zaplanować wycieczkę do Kopalni Guido

2020-08-06 12:39

Kopalnia Guido, uruchomiona w drugiej połowie XIX wieku przez hrabiego Guido Henckela von Donnersmarcka, to idealne miejsce dla osób lubiących krótkie, weekendowe wycieczki z dreszczykiem i bardzo fajna alternatywa dla klasycznych, nieco już sztampowych city breaków. Dlaczego warto się tam wybrać?
Oto 5 bardzo dobrych powodów!

Unikalna możliwość podejrzenia, jak wygląda praca górnika

Większość z nas nie ma pojęcia, jak trudna, niebezpieczna i obciążająca psychicznie jest praca kilkaset metrów pod ziemią. Pewną namiastkę tego, z czym na co dzień mierzą się zawodowi górnicy, daje wizyta w Kopalni Guido. Wycieczka zaczyna się od zjazdu na głębokość 170 metrów prawdziwą szolą, czyli górniczą windą – taką samą, jakiej używa się w czynnych kopalniach.

Tym, co zdecydowanie wyróżnia trasę turystyczną w Kopalni Guido, jest możliwość zobaczenia pokładów węgla kamiennego – i to pomimo faktu, że od wielu lat kopalnia nie prowadzi wydobycia. Najgrubsze, zupełnie surowe pokłady mają nawet dwa metry, co robi piorunujące wrażenie na zwiedzających i niesie ze sobą walor edukacyjny.

Najgłębiej położona turystyczna trasa górnicza w Polsce

Pierwszy przystanek znajduje się na głębokości 170 metrów i już to robi naprawdę duże wrażenie. Jednak im głębiej, tym emocje zaczynają rosnąć. Docelowo zjedziecie na głębokość aż 320 metrów, po drodze podziwiając m.in. oryginalną maszynę wyciągową z 1927 roku. Ta fascynująca podróż pozwoli Wam zapoznać się z rozwojem górnictwa na przestrzeni ostatnich 170 lat. Przekonacie się, w jak ekstremalnych warunkach wydobywano węgiel w XIX wieku.

Przejażdżka kolejką podwieszaną

Jest to jedyna tego typu kolejka na świecie udostępniona turystom, a możliwość przejechania się nią stanowi wystarczający powód, aby już teraz zaplanować sobie wycieczkę do Kopalni Guido. Kolejka elektryczna dowozi zwiedzających w rejon pracy dwóch potężnych kombajnów górniczych – chodnikowego i ścianowego. To zupełnie unikalna szansa na zobaczenie z bliska tych imponujących maszyn, które budzą szczególną ciekawość wśród dzieci.

Atrakcja dla całej rodziny

Choć głębokość 320 metrów może przerażać, to w rzeczywistości świetnie odnajdują się na niej nawet dzieci. Dlatego zwiedzanie Kopalni Guido można śmiało polecić całym rodzinom. Trasa jest udostępniona dla dzieci od 6. roku życia. Nie jest przesadnie wymagająca kondycyjnie, została zaplanowana w taki sposób, aby radość z eksplorowania podziemnych korytarzy odczuwali także najmłodsi.

Jeśli więc od dawna szukacie pomysłu na wspólny weekend pełen przygód, to wizyta w Kopalni Guido będzie strzałem w dziesiątkę. Dodajmy, że pokonanie całej trasy zajmuje około 2,5 godziny.

Podziemny pub

W jednym z najgłębiej położonym w Europie pubie serwowane są zarówno trunki, jak i lokalne przysmaki. To ostatni etap wycieczki, podczas którego można odpocząć i jeszcze napawać się fascynującą atmosferą podziemnego, górniczego świata. Pełnoletnim zwiedzającym polecamy degustację zimnego, lokalnego piwa „Guido”, które na tej głębokości smakuje absolutnie wyjątkowo.

Na sam koniec można jeszcze zajrzeć do sklepiku z pamiątkami i zabrać ze sobą na powierzchnię fizyczny kawałek wspomnień z tego niezwykłego miejsca.

Wycieczka do Kopalni Guido może być inspirującym przystankiem w drodze na wakacje, ale równie dobrze docelową, weekendową wycieczką. Tutaj nie sposób się nudzić nawet przez kilka dni. Polecamy również wizytę w Sztolni Królowa Luiza, gdzie czekają na Was dwie wielkie atrakcje pod ziemią: Trasa Rodzinna i Trasa Wodna. Aby mieć to wszystko pod ręką, warto zarezerwować pobyt w nowocześnie urządzonym Hostelu Guido.

Bilety do Kopalni Guido i Sztolni Królowa Luiza można zarezerwować online na stronie www.bilety.kopalniaguido.pl  

Komentarze

Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.