dzisiaj jest piątek, 19 sierpnia 2022
Booking.com

Kliknij województwo, aby zobaczyć atrakcje.

Mapa atrakcji dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć wycieczki.

Mapa wycieczek dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć noclegi.

Mapa noclegów dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Właściwości i zalety mlek modyfikowanych

2020-04-30 01:01

Czym jest mleko modyfikowane?

Mleko modyfikowane powstało w wyniku wieloletnich badań nad mlekiem matki z myślą o tych kobietach, które z różnych względów nie mają możliwości karmienia dziecka piersią. Najprościej rzecz ujmując, jest to mleko krowie, które zostało poddane modyfikacjom, mającym na celu nadanie mu właściwości, dzięki którym jest możliwie najbardziej zbliżone do pokarmu matki. Musi ono zawierać niezbędne składniki odżywcze i właściwości, które będą realizowały kompleksowe potrzeby bardzo młodego organizmu i sprzyjały jego prawidłowemu rozwojowi. Modyfikacje polegają przede wszystkim na:

  • obniżeniu ilości i zmianie w składzie białka,
  • podniesieniu ilości nienasyconych tłuszczów,
  • zwiększeniu zawartości laktozy,
  • zniwelowaniu zawartości chloru, potasu i sodu,
  • wzbogaceniu o witaminy i minerały.

Jakie mleko modyfikowane wybrać?

To, jakie mleko modyfikowane wybierzemy, zależy od wieku dziecka, ponieważ skład mleka zmienia się w zależności od etapu jego rozwoju, na którym się aktualnie znajduje:

  • mleko początkowe - odpowiednie dla noworodków i niemowląt w pierwszych tygodniach życia, zaleca się jego stosowanie nawet do 6 miesiąca,
  • mleko następne - dla niemowląt od 7 miesiąca życia, mniej zmodyfikowane niż mleko początkowe, ze względu na lepiej przystosowany układ trawienny i rozszerzenie diety o pokarmy uzupełniające, a także wzbogacone odpowiednio dla realizacji zwiększonych potrzeb energetycznych,
  • mleko junior - może być stosowane od 12 miesiąca nawet do 3 roku życia, choć wówczas organizm toleruje już mleko krowie,

Jeśli u naszej pociechy zostanie stwierdzona stała lub przejściowa nietolerancja laktozy, możemy po konsultacji z lekarzem podać dziecku mleko całkowicie jej pozbawione lub z obniżoną zawartością. Bardzo ważne jest, że w przypadku takiego wyboru muszą być wyraźne ku temu wskazania, ponieważ naturalnie mleko matki zawiera laktozę. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do tego, jakie mleko modyfikowane wybrać, koniecznie skonsultujmy sprawę z pediatrą.

Mleko modyfikowane specjalne

Jest to preparat przeznaczony do stosowania wyłącznie w szczególnych przypadkach, zawsze po konsultacji z pediatrą. Wydawane jest na receptę i może zostać podane w przypadku, gdy stwierdza się niewydolność wątroby lub trzustki, zespół krótkiego jelita, chorobę Leśniowskiego-Crohna czy inne schorzenia układu pokarmowego. Mleko specjalne będzie posiadało w składzie probiotyki wspomagające odporność oraz kompozycję kwasów tłuszczowych, przyczyniających się do wspomagania rozwoju układu nerwowego.

Czy mleko modyfikowane jest zdrowe?

Przede wszystkim należy zaznaczyć, że firmy produkujące mleko modyfikowane są zobowiązane do zachowania najwyższych standardów bezpieczeństwa przy tworzeniu swoich mieszanek. Skład mleka jest przygotowany według ściśle określonych wytycznych i musi zawierać konkretne składniki w odpowiednich proporcjach. Mleko modyfikowane nie może mieć w składzie sztucznych barwników, glutenu ani konserwantów, jednak ze względu na swe pochodzenie, nie będzie również posiadało dobroczynnych hormonów, ani enzymów charakterystycznych dla pokarmu naturalnego. Z całą pewnością można stwierdzić, że mleko modyfikowane jest zdrowe i bezpieczne, stanowi bowiem prawdziwą bombę witaminową. Nie jest jednak pozbawione wad w postaci zastosowania wypełniaczy, czy substancji odpowiedzialnych za właściwą konsystencję.

W kwestii zdrowotnej, z pewnością mleko modyfikowane nie będzie zdrowsze od mleka matki, które jest największym bogactwem witamin, hormonów, przeciwciał oraz korzystnych bakterii. Karmienie mlekiem modyfikowanym nie czyni szkód w młodym organizmie, dostarcza niezbędnych substancji i posiada odpowiednie właściwości, trzeba jednak jasno powiedzieć, że nie jest tak korzystne, jak karmienie naturalnym pokarmem. Jeżeli zastanawiasz się jakie mleko modyfikowane będzie najlepsze dla Twojego dziecka, zobacz przekrój najpopularniejszych mlek w rankingu https://terdeals.com/pl/ranking/115/ranking-top5-mlek-modyfikowanych-dla-noworodkow.

Należy podkreślić, że według Światowej Organizacji Zdrowia oraz specjalistów, najzdrowszym i najbardziej pożądanym sposobem żywienia noworodka jest podawanie mu mleka matki. Mleko modyfikowane nie jest więc pierwszą rekomendacją i co do zasady powinno być stosowane przez kobiety, które nie mają wystarczającej ilości pokarmu lub karmienie piersią jest z różnych względów niemożliwe. Oczywiście, wybór sposobu karmienia dziecka zawsze pozostaje kwestią indywidualną i każda kobieta podejmuje decyzję samodzielnie. Zawsze warto rozważyć wszelkie argumenty za i przeciw zastosowaniu mleka modyfikowanego.

Zadbaj także o rozwój swojego dziecka dzięki zabawkom dla niemowlaków. Ciekawą ofertę zabawek edukacyjnych, karuzel czy grzechotek znajdziesz w sklepie maludas.pl, w którym większość produktów została wykonana z przyjaznych dla środowiska materiałów. Na terdeals.com przygotowaliśmy dla Ciebie jeszcze więcej rankingów i kodów rabatowych!

Komentarze

Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.