dzisiaj jest czwartek, 01 października 2020
Booking.com

Kliknij województwo, aby zobaczyć atrakcje.

Mapa atrakcji dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć wycieczki.

Mapa wycieczek dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć noclegi.

Mapa noclegów dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Pojawienie się nowego członka rodziny to niezapomniane przeżycie i rodzice zawsze chcą przygotować się do niego jak najlepiej.

2020-03-20 11:28

Najważniejsze, aby nie dać się zwariować. Dziecko na pierwszych etapach życia potrzebuje głównie snu, jedzenia i bliskości rodziców, dlatego wyprawka nie musi być ogromna. Sklepy i firmy zachęcają nas oczywiście do jak największych zakupów, ale nie warto brać udziału w tak konsumpcyjnym podejściu. Najlepiej zaopatrzyć się w niezbędne elementy, a inne przedmioty dokupić, gdy pojawi się taka potrzeba.

Wyprawka: co kupić dla noworodka?

Lista niezbędnych akcesoriów i tak jest dość długa. Powinny znaleźć się na niej: łóżeczko, wózek, kosmetyki (jak najbardziej naturalne, w tym oliwka, krem do ciała i przeciw odparzeniom, żel lub mydło do mycia), kocyk oraz artykuły do kąpieli (wanienka, ręcznik). Podstawę stanowią także pieluchy (jednorazowe lub wielorazowe) oraz akcesoria do karmienia (butelka, a dla mam karmiących piersią — także laktator). W praktyce przydatny okazuje się także stół do przewijania, smoczek oraz termometr. Dość drogim, ale wartym uwagi zakupem jest monitor oddechu, który kontroluje czynności życiowe i zmniejsza ryzyko tzw. śmierci łóżeczkowej.

Ważne i potrzebne już od pierwszego dnia życia dziecka są ubranka — body dla niemowlaka i inne ciuszki powinny być wykonane z naturalnych materiałów (najlepiej sprawdzają się te, które mają w składzie 100% bawełny). Oczywiście inny zestaw skompletujemy dla dziecka urodzonego latem, a inny — dla maluszka, który przyszedł na świat zimą. Bez względu na porę roku przydatna okazuje się też pieluszka wielorazowa (bambusowa), którą można mieć zawsze przy sobie, by w razie potrzeby wytrzeć dziecku buzię lub rączki. Ważna jest także pościel niemowlęca do łóżeczka od CosyCott.pl — idealnie, jeśli również zostanie wykonana z naturalnego materiału, co jest nie tylko zdrowe dla malucha (zapewnia komfort i nie uczula), ale też bardzo ekologiczne.

Czy wyprawka dla dziecka musi być droga?

Jeśli podejdziemy do zakupu wyprawki racjonalnie i nie będziemy kierować się emocjami, zakup wyprawki nie musi być kosztowny. Niektóre akcesoria można kupić używane — np. łóżeczko, wózek, fotelik samochodowy lub wanienkę. Dużą oszczędnością (i ulgą dla środowiska) jest także używanie pieluch wielorazowych, jednak wielu rodziców ma duże opory przed ich stosowaniem. Warto sprawdzić nowoczesne modele, które już dawno nie wyglądają jak tetrowe pieluchy, których używały nasze babcie.

Warto kupować kilka sztuk ubranek dobrej jakości — zwłaszcza body dla niemowlaka to uniwersalny „must have” świeżo upieczonych rodziców. Maluch szybko wyrośnie z ciuszków, które następnie można sprzedać. Kiedy dziecko trochę podrośnie, warto kupować używane ubranka lub wymieniać się ze znajomymi. To oszczędne, racjonalne podejście, które pozwala zapewnić dziecku wszystko, co najlepsze, a przy okazji nie dać się zwariować wszechobecnym reklamom. A zaoszczędzone pieniądze można odłożyć na przyszłe kształcenie dziecka lub… pierwsze wspólne wakacje.

Komentarze

Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.