dzisiaj jest wtorek, 23 lipca 2024
Booking.com

Kliknij województwo, aby zobaczyć atrakcje.

Mapa atrakcji dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć wycieczki.

Mapa wycieczek dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć noclegi.

Mapa noclegów dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Wycieczka po Gdańsku nietypową lekcją historii

2023-09-25 22:38

Grunt to dobra organizacja

Gwarancją udanej eskapady jest wybór odpowiedniej firmy https://www.gdanskcitytour.pl , która zaproponuje interesującą trasę wycieczki oraz zapewni rzetelną obsługę. Co ciekawe - nawet się specjalnie nie zmęczycie, jako że wędrówka odbywa się elektrycznymi pojazdami typu melex, które dowiozą Was niemal w każde miejsce. Niestraszny będzie nawet deszcz, czy wiatr, ponieważ wehikuły wyposażone są w przezroczystą folię zabezpieczającą. Podczas wycieczki lektor umili zwiedzanie, opowiadając historię zabytków Gdańska w wybranej przez Was wersji językowej. Koniecznie zabierzcie ze sobą aparaty fotograficzne, ponieważ kierowcy zatrzymują się przy najciekawszych obiektach. Możecie sobie zrobić pamiątkowe zdjęcie, a potem umieścić je na Faceboku wzbudzając ciekawość, a może zazdrość swoich znajomych. Niewątpliwym atutem jest możliwość ułożenia indywidualnej trasy wyprawy. Niezdecydowani mogą wybrać jeden z proponowanych, krótszych lub dłuższych, szlaków. Jeśli zdecydujecie się na tak spektakularne zwiedzanie Gdańsk odwdzięczy się Wam, uchylając rąbka swoich licznych tajemnic. Jesteście gotowi? Wyruszamy…

Stare Miasto – najciekawsze obiekty sakralne

Stare Miasto to z pewnością jeden z najciekawszych punktów wycieczki. Było zalążkiem Gdańska, który przez stulecia przechodził różne koleje losu. A jakie? Dowiecie się w trakcie zwiedzania. Mieści się tutaj wiele atrakcyjnych zabytków, których powstanie sięga nawet początków XII wieku. Jak choćby Kościół p.w. św. Katarzyny ze słynnym karylionem, czyli zespołem dzwonów wieżowych, na których można wybijać melodie za pomocą specjalnej klawiatury ich pięćdziesięcioma sercami. Żeby je usłyszeć, koniecznie trzeba się znaleźć w pobliżu w dowolny piątek o godz.14:45. To nie jedyna atrakcja, jaką dysponuje ten zabytek. W gotyckiej 76-metrowej wieży, zwieńczonej renesansowym hełmem, znajduje się również Muzeum Zegarów Wieżowych i taras widokowy. We wnętrzu zachowały się ciekawe sklepienia oraz cenne barokowe wyposażenie. W posadzce prezbiterium mieści się płyta grobowa, pochowanego w kościele słynnego astronoma. Pewnie zakrzykniecie, że Mikołaja Kopernika. Wcale nie.

Jedźcie i sprawdźcie!

Skoro już jesteśmy przy zabytkach sakralnych nie sposób pominąć Kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. To największy zbudowany z cegły kościół Europy. W jego wnętrzu znajduje się kilkadziesiąt cennych dzieł sztuki malarskiej, rzeźbiarskiej czy architektonicznej. Musicie je koniecznie zobaczyć. Warto też obejrzeć zegar astronomiczny z 2. połowy XV wieku, czy Kaplicę Królewską wybudowaną za wstawiennictwem króla Jana III Sobieskiego. Macie już dość kościołów? To zrozumiałe. Jeszcze tylko jeden, bardzo znamienny, który powstał z kaplicy pokutnic. Podobno ukazała się tam Matka Boska, co dało początek wierzeniom, że woda z pobliskiej studni ma uzdrawiającą moc. Sprawdźcie, czy to prawda! Dodatkowo, obok historii średniowiecznej związanej z konduktem żałobnym św. Brygidy, ma ten obiekt również historię najnowszą. Kościół pod wezwaniem św. Brygidy był centrum duszpasterskim NSZZ Solidarność w latach 80. XX stulecia.

Atrakcje w Gdańsku, które koniecznie należy zobaczyć

Udajmy się teraz Drogą Królewską do Domu Uphagena - najokazalszej rezydencji patrycjuszowskiej, stanowiącej dzisiaj oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, gdzie zaprezentowane jest wnętrze domu gdańskiego z XVIII wieku. W pobliżu wznosi się gotycko-renesansowy ratusz z wartą obejrzenia ekspozycją historii miasta. Najsłynniejszą kamienicą ulokowaną przy Trakcie Królewskim jest Dwór Artusa, połączony z Domem Ławników zwanym Sienią Gdańską. W szczytowym oknie zobaczycie Panienkę z Okienka z powieści Jadwigi Łuszczewskiej. Przed Dworem Artusa stoi słynna Fontanna Neptuna z początków XVII wieku. Nieco dalej kolumna z barometrem i termometrem ze stopniami Celsjusza i Fahrenheita, upamiętniająca Gabriela Daniela Fahrenheita gdańskiego fizyka i wynalazcę. Dawne Stare Miasto ma jeszcze malowniczy zakątek znajdujący się nad kanałem Raduni. Zachowały się tu dwa średniowieczne młyny. Pomiędzy nimi wznosi się ryglowy Dom Młynarza. (Koniecznie trzeba się dowiedzieć, co oznacza przymiotnik ryglowy.)

Poczta Polska i Muzeum Solidarności – obiekty historii najnowszej

Podczas zwiedzania nie sposób pominąć obiekty związane z najnowszą historią Gdańska. Budynek Poczty Polskiej i pomnik znajdujący się przed nim to pamiątki tragicznych wydarzeń z 1939r. Ale najbardziej spektakularnym miejscem, do którego zjeżdżają się turyści z całego świata, jest Europejskie Centrum Solidarności. Na sąsiadującym z nim placu stoi Pomnik Poległych Stoczniowców. Ma on formę trzech wysokich krzyży upamiętniających wystąpienia robotników przeciwko władzom PRL w 1956, 1970 i 1976r. Każdy Polak powinien poznać historię narodzin demokratycznego państwa polskiego. Do Muzeum Solidarności wiedzie brama, na której w 1980r. wywieszone zostały słynne tablice z postulatami strajkujących stoczniowców. Ile ich było? O czym mówiły? Tego dowiecie się na miejscu.

Czy to już koniec? Nie, nie! Chyba nie sądzicie, że poznaliście już wszystko?! Po co byłoby wtedy wyjeżdżać do Gdańska. Ten artykuł ma tylko pobudzić Waszą ciekawość i zachęcić do wycieczki, by obejrzeć wszystkie atrakcje w Gdańsku i pogłębić wiedzę historyczną. Koniecznie zajrzyjcie na stronę https://www.gdanskcitytour.pl i sami zdecydujcie, co chcielibyście zobaczyć.

Komentarze

Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.