dzisiaj jest wtorek, 20 października 2020
Booking.com

Kliknij województwo, aby zobaczyć atrakcje.

Mapa atrakcji dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć wycieczki.

Mapa wycieczek dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć noclegi.

Mapa noclegów dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Wybierz oczyszczacz powietrza do pokoju dziecięcego - chroń zdrowie dzieci

2019-09-17 23:00

Jakie zanieczyszczenia zagrażają dzieciom i które filtry je usuwają?

Głównym zagrożeniem dla najmłodszych jest smog, którego stężenie w sezonie jesienno-zimowym osiąga w Polsce wyjątkowo wysokie poziomy. Jego najważniejszy składnik to pyły zawieszone, które usuwa się przede wszystkim przy pomocy filtrów HEPA. Technologia ta odgrywa też podstawową rolę w walce z alergenami wziewnymi, dlatego urządzenie z filtrem HEPA to idealny oczyszczacz powietrza dla alergika.

Powietrze może być skażone także lotnymi związkami organicznymi, które występują w środkach czystości oraz w produktach przeznaczonych do wykańczania wnętrz, a więc np. w płynach do podłóg, klejach do tapet i lakierach do drewna. Z LZO bardzo dobrze radzą sobie filtry węglowe.

Niektórzy rodzice oczekują, że oczyszczacz powietrza będzie zwalczał również wirusy i bakterie. Część z nich zatrzymuje filtr HEPA jak np. w oczyszczaczach powietrza Xiaomi na Wybierzoczyszczacz.pl, ale warto pamiętać o tym, że każde urządzenie – bez względu na wykorzystywaną technologię – usuwa tylko te zanieczyszczenia, które unoszą się w powietrzu. Do zakażenia bakteriami czy wirusami zazwyczaj dochodzi drogą kropelkową, a więc żaden oczyszczacz nie będzie znakomitą bronią przeciwko chorobom bakteryjnymi i wirusowym.

Oczyszczacz powietrza a bezpieczeństwo i komfort dziecka

Rodzice zainteresowani zakupem oczyszczacza powietrza do pokoju dziecięcego czasami zastanawiają się nad tym, czy takie urządzenie na pewno jest bezpieczne dla najmłodszych. Warto zatem wyjaśnić, że wszystkie elementy, których maluch nie powinien dotykać, są zamknięte w szczelnej obudowie, dlatego nie ma tu mowy o jakimkolwiek zagrożeniu. Nie jest też konieczne stawianie urządzenia na szafkach czy stolikach, co wcale nie służy jego efektywności. Zanieczyszczenia osiągają najwyższe stężenia na niskich wysokościach, tak więc sprzęt powinien stać na podłodze.

Dziecko niekontrolowane przez dorosłych może jednak wyłączyć oczyszczacz albo zmienić jego ustawienia. Takie ryzyko można wyeliminować, kupując urządzenie wyposażone w funkcję blokady rodzicielskiej. Jest ona dostępna w wielu modelach, ponieważ producenci zdają sobie sprawę z potrzeb rodzin z małymi dziećmi.

Najmłodsi nie będą sami obsługiwać oczyszczacza powietrza, dlatego obecność rozmaitych funkcji nie ma dla nich znaczenia, ale nie można tego powiedzieć o głośności pracy. Zbyt hałaśliwe urządzenie utrudni dziecku sen. W sypialniach sprawdzą się modele, które w niskich trybach emitują poniżej 40 dB, a jeśli oczyszczacz ma stać blisko łóżka, najlepiej, aby było to maksymalnie około 30 dB.

Jaka wydajność oczyszczania jest nam potrzebna?

W opisach poszczególnych oczyszczaczy powietrza zwykle znajdziemy informację o tym, w jak dużym pomieszczeniu sprawdzi się konkretny model. Niestety, producenci czasami zawyżają te dane, przez co sprzęt nie jest w stanie zapewnić dobrej jakości powietrza bez częstego uruchamiania wysokich trybów, które są dość głośne.

Koszty użytkowania oczyszczacza powietrza

Niektórzy popełniają błąd, koncentrując się wyłącznie na cenie oczyszczacza powietrza, bez uwzględnienia kosztów jego eksploatacji. Wydatki związane z wymianą filtrów i zużyciem prądu trzeba będzie ponosić przez cały okres użytkowania oczyszczacza, a więc nie powinny one być zbyt wysokie. W celu dokonania właściwej oceny kosztu filtrów trzeba wziąć pod uwagę zarówno ich cenę, jak i żywotność.

Czy wygląd oczyszczacza powietrza jest istotny?

Na koniec warto wspomnieć o często pomijanej kwestii, jaką jest estetyka oczyszczaczy powietrza. Oczywiście, design nie jest tak ważny, jak cechy decydujące o skuteczności działania, ale nie powinien być lekceważony, biorąc pod uwagę fakt, ile czasu i wysiłku rodzice wkładają w aranżację pokojów dziecięcych. Na rynku dostępnych jest kilka ładnych oczyszczaczy, a niektóre modele sprzedawane są w kilku wersjach kolorystycznych. Przed podjęciem ostatecznej decyzji dobrze byłoby zatem obejrzeć zdjęcia poszczególnych urządzeń i rozważyć, które z nich będzie dobrze pasować do stylu i kolorystyki pokoju dziecka.

Komentarze

Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.