dzisiaj jest środa, 26 czerwca 2024
Booking.com

Kliknij województwo, aby zobaczyć atrakcje.

Mapa atrakcji dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć wycieczki.

Mapa wycieczek dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć noclegi.

Mapa noclegów dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Propozycja na wakacje - obóz piłkarski!

2018-12-17 18:02

Przede wszystkim, jak przy wyborze każdej innej kolonii, należy zachować zdrowy rozsądek i czujność, sprawdzić jak najlepiej organizatora pod kątem wymogów prawnych, a także wypytać dokładnie przed zakupem o szczegóły danego obozu piłkarskiego. Co to znaczy w praktyce?

Organizatora obozu sprawdzamy w ten sposób, że prosimy daną wybraną już firmę o przedstawienie licencji turystycznej, czyli "wpisu do rejestru organizatorów turystyki". Firma powinna przedstawić nam numer, jest on nadawany przez Marszałka Województwa - jeden numer dla jednej firmy, na cały czas działalności. Mając ten numer, możemy zadzwonić do biura Marszałka i sprawdzić, czy dane biuro faktycznie posiada tę licencję. Bez tego numeru nikt nie może organizować obozów dla dzieci ani innych wyjazdów turystycznych. Po drugie, pytamy organizatora o numer wpisu obozu piłkarskiego w kuratorium - ten numer nadawany jest kilka tygodni przed wyjazdem, możemy wówczas potwierdzić w kuratorium oświaty, czy dany turnus został zgłoszony i czy w związku z tym jest legalny. Każdy obóz musi być zgłoszony do kuratorium. Po trzecie, aby sprawdzić organizatora wyjazdu, możemy zapytać go o jego doświadczenie w organizacji kolonii i obozów tego typu - być może znaleźliśmy zupełnie nową firmę, która nie ma doświadczenia lub nie jest łatwa do sprawdzenia. Wyjazd z nią może być udany, ale nie musi. Co jeszcze możemy zrobić? Popytać znajomych, to najlepsze rekomendacje - wtedy nikt Was nie wprowadzi w błąd i otrzymacie przekaz z pierwszej ręki. Jednak pamiętajcie, że różne osoby oczekują różnych rzeczy i niekoniecznie wyjazd 15-letniej sąsiadki z jakąś firmą może być dobry dla Waszego 8-latka. Także przede wszystkim warto zachować zdrowy rozsądek.

Gdy wybraliśmy już firmę i chcemy zdecydować się na daną ofertę - musimy lepiej poznać nasz wybrany obóz piłkarski. Warto zapytać jak liczna będzie grupa dzieci, w jakim wieku, czy będą rówieśnicy dla naszego dziecka, z jakich miast są dzieci, czy wszystkie się znają, czy zapisują się wszyscy samodzielnie? To wszystko są bardzo ważne rzeczy, które nie będą wypisane w ofercie, a mają wpływ na dobry wypoczynek naszego dziecka. W przypadku obozów piłkarskich dopytajmy jeszcze koniecznie o poziom, czyli dowiedzmy się, czy większość zapisanych dzieci to kompletnie początkujący piłkarze, czy grający trochę w klubikach i uczący się, czy może zaawansowani i wyśmienicie grający w piłkę? To też da szerszy obraz sytuacji i pomoże podjąć decyzję. Ostatnim aspektem, jaki warto sprawdzić, jest obiekt i kadra obozu piłkarskiego - zatem zobaczmy, czy ośrodek wypoczynkowy jest wyposażony w dobre, duże, profesjonalne boisko, a może ma własną salę gimnastyczną? Dowiedzmy się, kto będzie stanowił kadrę obozu i czy będą to instruktorzy piłki nożnej. Gdy już zdobędziemy te wszystkie informacje, wystarczy wybrać miejsce, termin i rezerwować. 

Obozy piłkarskie zwykle można zamawiać już od jesieni poprzedniego roku, więc wakacje można zaplanować z wyprzedzeniem. Sporo zapisów prowadzonych jest od stycznia do marca, w kwietniu zwykle jeszcze są miejsca, a w maju i czerwcu - tylko jeśli mamy szczęście, na wybrane turnusy lub jeśli ktoś inny zrezygnuje. Najlepiej więc zarezerwować obóz mniej więcej do końca kwietnia, bo potem na wybrane turnusy może nie być już miejsc. Wybierzmy taki obóz piłkarski, na którym będą dzieci nie znające się wcześniej, unikajmy sytuacji, gdy nasze dziecko byłoby dołączone do znającej się i zintegrowanej grupy - to fatalny początek wakacji, gdy uczestnik orientuje się, że jest sam, nikogo nie zna, a wszyscy się znają. Niestety niektórzy organizatorzy lub kluby przyjmują "obce" dzieci do swoich zintegrowanych grup trenerskich i jest to fatalne w skutkach - po pierwsze dziecko wówczas odstaje poziomem, po drugie, trudno mu nawiązać relacje koleżeńskie. 

Obóz piłkarski to dobry pomysł na prezent dla dziecka z okazji komunii, dnia dziecka czy urodzin. Każdy młody piłkarz ucieszy się z takiego wyjazdu, bo będzie mógł codziennie robić to, co kocha najbardziej - grać w piłkę z innymi, uczyć się nowych zagrań i tricków, szlifować swoje umiejętności. To także świetna okazja do pochwalenia się przed nowymi kolegami swoimi umiejętnościami - dla dzieci jest to bardzo ważne, by pokazać swoje dokonania grupie rówieśniczej. Wakacje na sportowo to też gwarancja ruchu, zdrowego odpoczynku, czasu spędzonego aktywnie - a to dla współczesnych dzieci jest niezwykle istotne.

Komentarze

Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.