dzisiaj jest piątek, 26 kwietnia 2024
Booking.com

Kliknij województwo, aby zobaczyć atrakcje.

Mapa atrakcji dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć wycieczki.

Mapa wycieczek dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć noclegi.

Mapa noclegów dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Przeziębienie czy grypa – jak rozpoznać chorobę u dziecka?

2016-10-11 10:56

Zarówno przeziębienie, jak i grypa jest chorobą wirusową, zakaźną i dającą podobne objawy. W obu przypadkach do zakażenia dochodzi zazwyczaj drogą kropelkową, a źródłem infekcji jest inna chora osoba. Do szybkiego rozprzestrzeniania wirusa przyczynia się między innymi niezasłanianie ust czy nosa podczas kichania, co w przedszkolach i szkołach zdarza się często.

Objawy przeziębienia i grypy u dziecka

W przypadku przeziębienia choroba zwykle rozwija się stosunkowo powoli. Temperatura rzadko kiedy przekracza 38 stopni Celsjusza, lecz infekcji najczęściej towarzyszą katar, kaszel i ból gardła. Wśród objawów, które mogą, ale nie muszą się pojawić, wymienia się ponadto bóle głowy i mięśni. Rzadko występują natomiast biegunka, nudności oraz wymioty.

Z kolei w przypadku, w którym choroba rozwija się nagle, prawdopodobnie będzie to grypa, objawy charakterystyczne dla tej choroby to przede wszystkim wysoka gorączka, przekraczająca nawet 39 stopni Celsjusza, kaszel i ból gardła. Przy grypie z reguły występują też bóle głowy i mięśni, czasami pojawiają się biegunka i wymioty.

Jak leczyć przeziębienie i grypę u dzieci?

U większości osób leczenie przeziębienia lub grypy polega na łagodzeniu objawów choroby. Choć organizm często musi radzić sobie sam z infekcją wirusową, postarajmy się zostać na kilka dni z dzieckiem w domu. Po ustąpieniu gorączki nie powinno ono wychodzić jeszcze przez dwa dni, natomiast do przedszkola czy szkoły można je wysłać po około tygodniu.

W trakcie leczenia przeziębienia bądź grypy zadbajmy również o to, by dziecko przyjmowało odpowiednią ilość płynów. Zapobiegnie to odwodnieniu i pomoże w walce z wirusami.

Kiedy zabrać dziecko do lekarza?

Decyzja o zabraniu dziecka do lekarza należy tylko i wyłącznie do rodzica, jednak nie warto z tym zwlekać szczególnie w dwóch przypadkach: jeśli pociecha od początku sprawia wrażenie bardzo chorej lub jeśli po mniej więcej dwóch czy trzech dniach kuracji nie poczuje się lepiej.

Najprawdopodobniej lekarz nie przepisze od razu antybiotyku, chyba że nie wykluczy także infekcji bakteryjnej. W wyjątkowych sytuacjach lekarze zalecają profilaktyczne stosowanie silniejszego preparatu, co ma na celu zminimalizowanie ryzyka wystąpienia powikłań.

Jak unikać infekcji wirusowych?

Wiadomo jednak, że znacznie lepiej zapobiegać infekcji, niż ją leczyć. Chcąc nie dopuścić do rozwoju choroby, zadbajmy o dobrą kondycję dziecka i pilnujmy, by zawsze się wysypiało. Ubierajmy je stosownie do pogody, a także zapewnijmy maluchowi właściwą dietę.

Jeśli w przedszkolu lub szkole ktoś choruje, pomyślmy nad pozostaniem z dzieckiem w domu. Dobrym pomysłem będzie także rozmowa z lekarzem o metodach wzmacniania odporności.

Komentarze

Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.