dzisiaj jest czwartek, 20 czerwca 2024
Booking.com

Kliknij województwo, aby zobaczyć atrakcje.

Mapa atrakcji dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć wycieczki.

Mapa wycieczek dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć noclegi.

Mapa noclegów dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Zamkowe Półkolonie 2014 w Zamku w Tarnowicach Starych

2014-07-08 13:48

W czasie każdego turnusu, realizowanego w ramach Zamkowych Półkolonii, dzieci będą:

- odkrywać historię regionu
- poznawać sztukę
- uczestniczyć w zabawach ruchowych
- brać udział w warsztatach artystycznych
- tworzyć produkty ceramiczne
- poznawać dawne obyczaje
- odpoczywać w czasie projekcji bajki
- uczestniczyć w trzech wycieczkach tematycznych

Zamkowe Półkolonie organizowane są na terenie Kompleksu Zamkowego Tarnowice Stare, który jest miejscem o niezwykłych walorach historycznych
i architektonicznych. Leży niedaleko centrum Tarnowskich Gór, w samym sercu Starych Tarnowic, miejsca umiłowanego przez osoby ceniące sobie spokój i zieleń. Lokalizacja Kompleksu Zamkowego sprawia, że jest miejscem wręcz idealnym dla dzieci: oddalony od zgiełku miasta i zanieczyszczeń, położony w spokojnej i bezpiecznej okolicy oraz odgrodzony od jezdni murem.

W czasie półkolonii dzieci będą uczestniczyły w zabawach organizowanych na świeżym powietrzu, do dyspozycji będzie teren zieleni wokół Zamku Tarnowice Stare oraz dziedziniec, prezentowane na poniższych zdjęciach.

Warsztaty artystyczne

Plastyka jest formą wyrażania pragnień, nadziei, zwątpień, radości i smutków oraz najbardziej fantastycznych marzeń”
S. Popek.

W czasie Zamkowych Półkolonii, dzieci będą uczestniczyły w zajęciach artystycznych, które zostały przygotowane w taki sposób by uczestnicy warsztatów mieli sposobność poznania różnorodnych i ciekawych technik plastycznych. Korzystając z różnorodnych materiałów, dzieci będą miały okazję do swobodnego eksperymentowania i ujawnienia swojego artystycznego “Ja”, zwłaszcza że malarstwo, rysunek, czy modelowanie wypływają ze spontanicznej potrzeby dziecka.

Wychowanie plastyczne jest koniecznym i nieodzownym czynnikiem wszechstronnego rozwoju dziecka, dlatego tak ważne jest aby dzieci miały możliwość obcowania ze sztuką. Dzięki zabawie ze sztuką dzieci budują twórcze i abstrakcyjne myślenie, dokonują świadomych poszukiwań oraz stają się otwarte na otaczający je świat.

Podczas Zamkowych Półkolonii dzieci poza podstawowymi warsztatami wezmą udział w zajęciach z ceramiki, podczas których wykonają naczynia z gliny, a następnie, po ich wypaleniu, będą miały okazję przystąpić do szkliwienia.

Zajęcia artystyczne, w głównej mierze będą realizowane na terenie Komplecu Zamkowego. Realizując program edukacji plastycznej będziemy korzystać z wnętrz zamkowych, sal w budynku zabytkowej stodoły oraz (w zależności od warunków pogodowych) pleneru.

Wyżywienie podczas Zamkowych Półkolonii

Uczestnicy Zamkowych Półkolonii mają zagwarantowany nieograniczony dostęp do herbaty oraz dwa posiłki:
I) drugie śniadanie:
słodka bułeczka oraz herbata
Śniadanie będzie podawane około godziny 10:00, w zamkowej kawiarence lub na dziedzińcu

II) dwudaniowy obiad
Obiad serwowany jest około godziny 12:30/13:00 w Gospodzie u Wrochema. W zależności od warunków pogodowych dzieci będą spożywać posiłek we wnętrzu restauracji lub ogródku.

Przed rozpoczęciem Zamkowych Półkolonii Opiekunowie otrzymają informacje ze szczegółowym menu przygotowanym przez Gospodę u Wrochema.

Wycieczki tematyczne

W ramach każdego turnusu uczestnicy Zamkowych Półkolonii będą uczestniczyć w trzech wycieczkach tematycznych. W cenę półkolonii zostały wliczone koszty transportu (wynajem busa, opłaty postojowe) cen biletów, opłat za przewodników oraz koszty zajęć i warsztatów muzealnych.

1) ENTLICZEK-PĘTLICZEK. CZAR DAWNEGO DZIECIŃSTWA
XIX-wieczne lalki z porcelany, domki dla nich, drewniane zabawki, książeczki
z bajkami, samochodziki, kolejki, zabytkowe ubranka oraz zdjęcia i obrazy składają się na ekspozycję, która wzbudzi u dzieci ciekawość oraz ukaże jakimi zabawkami bawili się ich rodzice, dziadkowie, czy też pradziadkowie…
Uzupełnienie zwiedzania ekspozycji będą zajęcia muzealne, które pozwolą dzieciom przenieść się w świat dzieciństwa ich dziadków. Uczestnicy półkolonii przekonają się jak wyglądał świat bez komputera oraz poznają gry, które dzieci urządzały sobie kiedyś same.

2) GWAREK I SKARB ZIEMI TARNOGÓRSKIEJ

Podczas drugiej wycieczki, uczestnicy półkolonii zwiedzą Kopalnię Srebra, która jest unikalnym Zabytkiem Górnictwa Kruszcowego w Europie. W  kopalni znajduje się ogromny podziemny labirynt w postaci wyrobisk, korytarzy, komór
i chodników o łącznej długości około 150 km. Posiada Źródełko z cudownie krystaliczną wodą. Niewątpliwą atrakcją dla dzieci będzie chodnik wodny, który  przepłyną łodziami oraz spotkanie na swojej trasie Skarbnika – legendarnego ducha Kopalni.

Co więcej przed Kopalnią znajduje się skansen maszyn parowych, uczestnicy półkolonii będą mieli okazję zobaczyć ponad trzydzieści różnorodnych maszyn parowych. W czasie wycieczki dzieci nie tylko będą miały okazję przekonać się jak wyglądały wnętrza kopalni ale przede wszystkim poznają historię regionu  oraz sposoby i warunki pracy w kopalniach przy wydobywaniu skarbów ziemi tarnogórskiej.

3) OD ZIARENKA DO BOCHENKA

W ramach ostatniej wycieczki tematycznej udamy się do Muzeum Chleba, gdzie dzieci poznają historia chleba, jego pochodzenie i tradycje z nim związane.
Co więcej uczestnicy półkolonii będą mieli również okazję popracować z przygotowanym ciastem i własnoręcznie wykonać plecionki, które następnie trafią do pieca, aby na koniec zwiedzania dzieci mogły zabrać do domu swoje wypieki.

Podczas pobytu w Muzeum Chleba dzieci zwiedzą z przewodnikiem tamtejsze ekspozycje oraz doświadczą “lekcji” w dawnej klasie, siedząc w dawnych drewnianych ławkach szkolnych. Poznają historię nauczania – zwyczaje panujące przed laty w szkołach, dawne książki, elementarze, materiały piśmiennicze, stroje, przybory oraz odbędą nauka pisania rysikiem na tabliczkach kamiennych.

Koszt Zamkowych Półkolonii – 350 zł*
(*zniżki dla rodzeństwa)

Cena zawiera:

- opiekę w godzinach: 08:30 – 15:30

- dwa posiłki każdego dnia:
1) drugie śniadanie, herbata
2)obiad w Gospodzie u Wrochema złożony z dwóch dań

- wszystkie materiały plastyczne potrzebne do zajęć plastycznych

- dwukrotny udział w warsztatach ceramicznych:
1)lepienie z płatów gliny,lepienie z wałeczków, odciskanie z formy, mała rzeźba
2) szkliwienie wykonanych na pierwszych zajęciach prac

- udział w trzech wycieczkach tematycznych
(cena zawiera już koszty transportu – wynajem busa, opłaty postojowe,
ceny biletów wstępu, opłaty za przewodników oraz koszty zajęć i warsztatów muzealnych.

Dane kontaktowe:

Fundacja Kompleks Zamkowy Tarnowice Stare
ul. Pyskowicka 39
42 – 612 Tarnowskie Góry

Tel. 32 384 74 61

www.fundacjakomplekszamkowy.pl
biuro@fundacjakomplekszamkowy.pl


W celu zapisania dziecko na Zamkowe Półkolonie prosimy o:

1) przesłanie wstępnego zgłoszenia na adres:
Biuro@fundacjakomplekszamkowy.pl
- imię i nazwisko dziecka
- turnus, którym jesteście Państwo zainteresowani
Wówczas miejsce w danej grupie zostanie
już zarezerwowane.

2) W odpowiedzi otrzymają Państwo
szczegółowy formularz zgłoszeniowy.
Prosimy o jego wypełnienie oraz
- odesłanie na adres:
biuro@fundacjakomplekszamkowy.pl
lub
- dostarczenie do biura Fundacji Kompleks Zamkowy
Tarnowice Stare
(ul. Pyskowicka 39, 42 – 612 Tarnowskie Góry)

3) Po otrzymaniu wypisanego formularza zgłoszeniowego,
otrzymacie Państwo wiadomość e-mail
potwierdzającą zakończenie wszelkich formalności związanych
z zapisaniem dziecka na Zamkowe Półkolonie.

Komentarze

Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.