dzisiaj jest wtorek, 25 czerwca 2024
Booking.com

Kliknij województwo, aby zobaczyć atrakcje.

Mapa atrakcji dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć wycieczki.

Mapa wycieczek dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć noclegi.

Mapa noclegów dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Nowy cykl artykułów o fotografowaniu

2014-12-08 22:01

Wielu z Was zapewne nasuwa się myśl „przecież robię pamiątkowe zdjęcia z wycieczek...”, ale czy jesteście z nich zadowoleni? Czy nigdy nie pomyśleliście: „ciekawe czy jak zmienię z trybu AUTO na inny to będzie lepiej” albo „ciekawe co trzeba ustawić w moim aparacie żeby zdjęcia nie były poruszone”?

W kolejnych artykułach będę sukcesywnie przybliżał Was do celu, a jest nim świadome operowanie funkcjami w aparacie, wybranie odpowiedniego obiektu jako motyw główny lub jako ładne tło do zdjęcia. A także prawidłowe fotografowanie postaci, co przełoży się na zdjęcia pełne żywych kolorów o odpowiedniej ekspozycji, na których wyraźnie zobaczymy naszych bliskich.

W fotografii bardzo ważne są liczby, opisują min. wielkość zdjęcia, wartość przysłony, czas naświetlania itd. Bez obaw, będę dzielił się wyłącznie informacjami, które bez kłopotów wykorzystacie przy codziennym fotografowaniu. Wszystkie zdjęcia zamieszczane w poradnikach będą w formacie JPG prosto z aparatu bez jakiejkolwiek obróbki komputerowej (tym zajmiemy się później), a jedynie zmniejszone. Dodatkowo każde zdjęcie będzie miało w sobie zaszyte szczegółowe dane o ustawieniach w aparacie, tzw. EXIFY. Pozwoli Wam to realnie ocenić jak dane ustawienia wpływają na wygląd zdjęć. Dane w EXIFACH możecie podejrzeć przez naciśnięcie na zdjęciu prawym przyciskiem myszy i wybraniem właściwości, potem szczegóły.

Na łamach poradników będę opisywał rodzaje aparatów, z jakimi mamy, albo będziemy mieli styczność. Ich plusy i minusy oraz sposoby, aby współpraca z naszym aparatem przebiegała po naszej myśli. Przybliżę wachlarz zalet, jakie oferują dzisiejsze lustrzanki cyfrowe, które dzięki coraz niższym cenom skutecznie zastępują wysłużone kompakty. Porozmawiamy o świetle zarówno naturalnym jak i sztucznym. Dowiecie się jak sobie radzić z nadmiarem światła jak i z jego niedoborem, dzięki odpowiednim ustawieniom w aparacie oraz darmowemu i legalnemu oprogramowaniu, które łatwo znaleźć w sieci.

Kiedy już nie będziecie walczyć ze swoim aparatem, a każde ustawienie będzie świadomą decyzją, wtedy Wasze zdjęcia z takich ….

 

… przerodzą się w takie…

 

Zapraszam do komentowania i czytania kolejnych artykułów, które pojawią się niebawem.

Paweł Biernacki

www.balczi.blogspot.com

Komentarze

Gość - kasia 2013-04-01 11:21

czekam na kolejny artykuł!

Gość - anusiak 2013-04-03 15:29

Bardzo się cieszę, że powstał właśnie taki cykl artykułów. Wreszcie moja pociecha będzie miała ładne zdjęcia:) z niecierpliwością czekam na ciąg dalszy:)

Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.