dzisiaj jest piątek, 12 sierpnia 2022
Booking.com

Kliknij województwo, aby zobaczyć atrakcje.

Mapa atrakcji dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć wycieczki.

Mapa wycieczek dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć noclegi.

Mapa noclegów dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kamień optymistycznie pasiasty

2013-03-06 10:22

Charakterystyczne zabarwienie krzemienia pasiastego – naprzemiennie ułożone jasne i ciemne pasy - tworzą często bardzo atrakcyjne wzory, dlatego też jest on nazywany „polskim diamentem” i, jak się zapewne domyślacie, występuje na terenie województwa świętokrzyskiego i tylko tu – nigdzie indziej na świecie.

Warto podkreślić, że w pradawnych czasach krzemień pasiasty wydobywany przez neolitycznych górników miał znaczenie przede wszystkim użytkowe. Z niego wytwarzano narzędzia potrzebne do przetrwania oraz siekiery, które miały znaczenie obrzędowe. Siekiery produkowane w okolicach Krzemionek przez pradawnych, wykwalifikowanych rzemieślników cieszyły się bardzo dużą popularnością. Archeolodzy znajdowali je w promieniu do 660 km od miejsca ich produkcji.

Czy to zatem z powodu magicznego działania krzemienia pasiastego, czy też z tytułu rzadkości występowania i walorów użytkowych, jakie pełnił w pradawnych czasach, warto odwiedzić jego rodzime strony; tym bardziej, że czeka na Was nie lada atrakcja – zwiedzanie podziemnej trasy turystycznej w Muzeum Archeologicznym i Rezerwacie „Krzemionki”.

Obecna trasa podziemna liczy 465 m długości i w najgłębszym miejscu osiąga 11,5 m. Umożliwia ona zwiedzenie zarówno świetnie zachowanych wyrobisk pradziejowych kopalni krzemienia pasiastego, jak i zapoznanie się z geologią regionu, a także ze sposobami zabezpieczania i konserwacji prastarych kopalń stosowanych w ciągu ostatnich 50 lat. Podziemna trasa turystyczna w Krzemionkach jest stosunkowo najlepiej poznanym zabytkiem pradziejowej sztuki górniczej w Europie i jedynym tego typu obiektem na świecie otwartym dla szerszej publiczności.

Uwaga! Zwiedzanie odbywa się w grupach z przewodnikiem – zbiórka o każdej pełnej godzinie przy kasie. Trzeba najpierw zejść na głębokość 6 m, a potem 12 m (schodki są dość strome). Latem warto wziąć ze sobą sweter – pod ziemią panuje temp. 8 - 13 stopni.

Do końca marca bilety w atrakcyjnej cenie. Warto skorzystać!

Więcej praktycznych informacji na temat Muzeum i Rezerwatu Archeologiczno-Przyrodniczego KRZEMIONKI.

Komentarze

Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.