dzisiaj jest środa, 22 maja 2024
Booking.com

Kliknij województwo, aby zobaczyć atrakcje.

Mapa atrakcji dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć wycieczki.

Mapa wycieczek dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć noclegi.

Mapa noclegów dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa w Grębocinie

2017-01-26 23:58

W tematykę warsztatów wpleciona jest ciekawa historia Torunia, w którym w XVII wieku znajdowała się najnowocześniejsza papiernia w Polsce. Sięgamy również do historii drukarstwa toruńskiego i atmosfery średniowiecznych klasztornych skryptoriów.

Wszysycy uczestnicy w trakcie zwiedzania biorą aktywny udział w poznawaniu historii papiernictwa europejskiego i azjatyckiego (gdzie m.in. można własnoręcznie wyczerpać papier), teorii i praktyki z zakresu piśmiennictwa (historia powstawania papirusu, pergaminu, papieru, technika pisania i iluminowania inkunabułów, pisanie gęsim piórem) oraz poznają historię i własnoręcznie drukują na żeliwnej XIX-wieczniej prasie w dziale drukarskim.

Na pamiątkę fascynującej podróży do tajemnic świata papieru i druku, każdy uczestnik warsztatów otrzymuje certyfikat, czerpany papier i samodzielnie wykaligrafowane pismo. Warsztaty nasze w 2011 roku otrzymały Certyfikat Produktu Turystycznego województwa kujawsko-pomorskiego.

Tajemnicze, średniowieczne mury siedziby muzeum skrywają niezwykłe prywatne zbiory związane z papiernictwem i drukarstwem. Wśród eksponatów, których liczba jest systematycznie powiększana, można znaleźć oryginały pras drukarskich, wyposażenie dawnej zecerni, stylusy, pergamin czy chińskie matryce do druku. Muzeum stanowi niezwykłą atrakcję turystyczną regionu. Otwarte zostało w 2004 roku, po przeprowadzeniu koniecznych prac remontowych i konserwatorskich. Kościół gotycki, który zaadaptowano, pochodzi z przełomu XIII/XIV wieku, pierwotnie istniał jako świątynia pw. św. Barbary. Wcześniej przebudowany był w 1687 roku. W latach 1565–1945 budynek służył jako kościół ewangelicki, w XVII wieku był miejscem sporów na tle wyznaniowym. W latach 20. XX wieku pozbawiony został funkcji sakralnej, po wojnie popadł w ruinę. W roku 1930 został wpisany do księgi zabytków, jako obiekt klasy zerowej.

Muzeum oferuje także wspaniały asortyment ręcznie wykonanych pamiątek z czerpanego papieru i papieru marmurkowego. Oprócz tego - materiały i akcesoria piśmiennicze oraz gadżety drukarskie.

Prosimy o wcześniejszą rezerwację warsztatów (telefonicznie lub mailowo).

Program warsztatów dostosowany jest do wieku uczestników.

Czas trwania: ok. 1,5 - 2 godz.

Warsztaty chronione prawem autorskim.

Komentarze

Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.