dzisiaj jest wtorek, 23 kwietnia 2024
Booking.com

Kliknij województwo, aby zobaczyć atrakcje.

Mapa atrakcji dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć wycieczki.

Mapa wycieczek dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć noclegi.

Mapa noclegów dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Z wizytą u władcy nieba czyli... Stara Kopalnia Uranu w Kletnie

2013-02-12 09:50

Kopalnia uranu położona jest na północnym stoku Żmijowca w Masywie Śnieżnika. Działała w latach 1948 - 1953, wykorzystując kilka średniowiecznych sztolni, w których w przeszłości prowadzono wydobycie. Kopalnia obejmowała 20 sztolni, 3 szyby, a łączna długość wszystkich wyrobisk górniczych wynosiła ponad 37 kilometrów. W sumie wydobyto tu 20 ton uranu.

Dla odwiedzających przygotowano sztolnię nr 18. Stanowi ona wyodrębniony system wyrobisk, znajdujący się w północno-wschodniej, najwyżej położonej części kopalni. Zobaczyć tu można wiele atrakcyjnie oświetlonych miejsc występowania miejscowych minerałów (fluoryt, ametyst, kwarc i innych). Długość udostępnionych wyrobisk to około 200 metrów chodników o szerokości 1,5-2 m, wysokości 1,7-do ponad 2 m. Zwiedzanie tylko z przewodnikiem, który znakomicie opowiada nie tylko o historii sztolni, ale również o występujących w niej minerałach. Wycieczce towarzyszy także wystawa eksponatów związanych z górnictwem, np. map górniczych z XVI i XVII wieku, liczników Geigera, lamp górniczych, maszyn wiercąco-kotwiących.

Koniecznie trzeba pamiętać o cieplejszym ubraniu (w kopalni przez cały rok panuje temperatura +7 st. C) i porządnych butach turystycznych. Sztolnia jest całkowicie bezpieczna pod względem promieniowania radioaktywnego. Wycieczkę polecamy raczej starszym dzieciom, ale i maluchy mogą się zainteresować - w kopalni żyją nietoperze, które często fruwają nad wycieczkami.

Czas zwiedzania to około 35 - 40 minut. Do dyspozycji turystów jest bezpłatny parking i miejsce na rozpalenie ogniska. Zimą, gdy niemożliwy jest dojazd samochodem pod sztolnie, organizowany jest transport saniami, co stanowi dodatkową atrakcję.

Komentarze

Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.