dzisiaj jest sobota, 20 kwietnia 2024
Booking.com

Kliknij województwo, aby zobaczyć atrakcje.

Mapa atrakcji dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć wycieczki.

Mapa wycieczek dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć noclegi.

Mapa noclegów dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Krzywa wieża na wyspie czyli... zamek krzyżacki w Świeciu

2013-03-14 19:21

Krzywa wieża i to na wyspie – gdzie to może być, zapytacie. Otóż niedaleko miasta Świecie, w widłach Wisły i Wdy, znajduje się częściowo zachowana krzyżacka twierdza. Jest nazywana „zamkiem wodnym”, z racji trudnego dostępu podczas wezbranych wiosennych wód. 

Z czterech narożnych wież zamku ocalała jedna, największa, będąca dominującym elementem całej budowli. Mierzy ona blisko 35 metrów wysokości i 10 m średnicy. Posiada 7 kondygnacji. Jest najwyższą „krzywą wieżą” w Polsce, do której wstęp mają turyści. Jej odchylenie od pionu wynosi 106 cm w kierunku zachodnim. Ponieważ grunt pod zamkiem przestaje być stabilny, ze względu na przemieszczanie się koryt rzek, od XIX wieku jej pochylenie systematycznie wzrasta.

Ze względu na usytuowanie, w I-szej połowie XX wieku wykorzystywano ją jako rodzaj prymitywnego systemu wczesnego ostrzegania powodziowego (nie było wtedy radarów, interaktywnych map czy Internetu – uwierzycie?!). Na umieszczonym na wieży maszcie zawieszano wiklinowe kosze. Im więcej było koszy, tym bliżej miasta znajdowała się wielka woda.

Tymczasem jednak możemy wspiąć się na najwyższą kondygnację i cieszyć oczy pięknym widokiem roztaczającym się ze szczytu. Koniecznie zwrócicie uwagę na znajdujący się tam piec, który miał za cel zapewnienie ciepła dla straży zamkowej, a także do podgrzewania smoły, używanej podczas odpierania ataków wroga.

Znane są opowieści o skomplikowanym układzie podziemnych korytarzy prowadzących z zamku, zarówno pod Wisłą do Chełmna jak i pod Wdą do Sartowic. Niestety, dotychczas ich nie znaleziono, ale może należy o nie zapytać niecodziennych gości zamkowych piwnic - osiedlonej tam kolonii nietoperzy.

Komentarze

Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.