dzisiaj jest sobota, 13 lipca 2024
Booking.com

Kliknij województwo, aby zobaczyć atrakcje.

Mapa atrakcji dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć wycieczki.

Mapa wycieczek dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć noclegi.

Mapa noclegów dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Skansen Filmowy „Soplicowo”, kolejka parkowa, jezioro

2013-04-30 12:28

Do wielkopolskiego Soplicowa trafić nie łatwo, warto więc mieć dokładną mapę lub nawigację. Położone jest w małej letniskowej mieścince o wdzięcznej nazwie Cichowo, w otoczeniu wzgórz, pagórków i jeziora. Cichowo znane jest przede wszystkim dzięki panu Markowi Pinkowskiemu, który prowadzi tu swoją „Akademię zwierząt filmowych” – trenowane przez niego bociany wystąpiły w ekranizacji „Pana Tadeusza”. Ich opiekun zauroczony pięknem scenografii do filmu (jej autorem jest znany na całym świecie scenograf Alla Starski), postanowił przenieść Soplicowo do Cichowa. W skład rozrastającego się kompleksu wchodzą Skansen Filmowy „Soplicowo”, zwierzyniec, pensjonat „Gerwazy” oraz „Dwór Soplicowo” mieszczący hotel i restaurację.

Można tu obejrzeć wozownie, stajnie, spichlerz, stodołę, kurnik, żuraw, studnię. Wszystko to z zachowaniem historycznej wierności, wykonane zostało przez góralską ekipę cieśli. Po skansenie spacerują zwierzęta, a uroku dodaje stary sad i ogródek Zosi. Na turystów czeka też nie lada atrakcja - można przymierzyć kostiumy filmowe.

To, co dzieci z pewnością zapamiętają jako największą atrakcję z pobytu w Cichowie, będzie przejażdżka kolejką parkową, kursującą po torze o najwęższym w Polsce rozstawie szyn - 240 mm. W 2012 oddano do użytku nową kolejkę, która dostała imię „Grześ”, na pamiątkę śp. Grzegorza Miszke, który jeszcze do końca ubiegłego sezonu przewoził kolejką wszystkie dzieci. Pasażerowie znów będą siedzieli w niewielkich wagonikach, maszynista zaś poprowadzi maleńką lokomotywę, siedząc okrakiem na doczepionej platformie.

Kolejka nie jest oczywiście jedyną rozrywką dla dzieci i dorosłych. Całe rodziny mogą korzystać z uroków tutejszej okolicy zażywając kąpieli słonecznych i wodnych. Do dyspozycji są dwie plaże i dwa kąpieliska i… to wszystko. Nie należy spodziewać się dodatkowych atrakcji rodem choćby z mazurskich plaż (placów zabaw, zjeżdżalni wodnych itp.) – tu mamy ciszę i spokój.

Uwaga! Wszystkie atrakcje Cichowa są dostępne pieszo nawet dla rodzin z małymi dziećmi i wózkiem.

Komentarze

Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.