dzisiaj jest czwartek, 02 maja 2024
Booking.com

Kliknij województwo, aby zobaczyć atrakcje.

Mapa atrakcji dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć wycieczki.

Mapa wycieczek dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć noclegi.

Mapa noclegów dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Alergia u najmłodszych dzieci

2018-12-04 14:19

Objawy i przyczyny alergii

Głównym przejawem alergii skórnej u dziecka jest tzw. pokrzywka, która objawia się po przez swędzące małe krostki. Może obejmować różne części ciała i mieć zabarwienie różowate czy wręcz czerwone. Krostki wypełnione są osoczem i najczęściej występują w grupie. Jeśli uczulenie mija po paru dniach nie ma konieczności wprowadzania leków, natomiast jeśli pokrzywka utrzymuje się dłużej niż cztery dni i obejmuje okolice twarzy i szyi, należy zasięgnąć porady pediatry. Niekiedy alergia doprowadza do atopowego zapalenia skóry, które charakterystycznie złuszcza skórę i pojawia się szczególnie na policzkach oraz uszach czy też głowie dziecka. Dodatkowo dochodzi też do zaniku brwi z powodu pocierania przez malucha twarzy przez uporczywą wysypkę. Towarzyszy temu zapalenie spojówek, ponieważ śluzówka oka jest mocno podrażniona. Wówczas konieczne jest wprowadzenie specjalistycznych leków oraz wyeliminowanie wszelkich alergenów z otoczenia.

Innym, rozpowszechnionym objawem alergii skórnej u najmłodszych jest wysypka kontaktowa. Powstaje wtedy, gdy dochodzi do bezpośredniego kontaktu z antygenem. Objawem jest obrzęk, zaczerwienienie lub szorstkość naskórka. Jest to pierwszy sygnał, że dziecko może mieć reakcję alergiczną nie tylko na dany kosmetyk, ale też na inne środki chemiczne.

Najistotniejszymi przyczynami wszystkich uczuleń u najmłodszych jest kontakt z kosmetykami oraz żywność. Wiele substancji, które zawarte są w kosmetykach czy też środkach piorących zawierają alergeny działające na układ odpornościowy dziecka. Dlatego tak ważne jest, aby usunąć ewentualne substancje mogące spowodować różnego rodzaju wysypki. Warto też wspomnieć, że materiały takie jak guma, nikiel czy barwniki są źródłem alergii.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Jeżeli nasza pociecha ma stwierdzoną alergię, należy przede wszystkim wyeliminować wszelkie możliwe przyczyny powstawania uczuleń. Chodzi tutaj nie tylko o dietę karmiącej mamy czy też odstawienie pewnych składników w pożywieniu, ale głównie o eliminację związków chemicznych. Wspomniane związki są niezwykle częstym powodem alergii. Dlatego zakupienie proszku dla malucha, który dedykowany jest właśnie alergikom jest istotnym czynnikiem w walce z tą przykrą dla dziecka chorobą. Przykładem jest hipoalergiczny proszek firmy Lovela, który może być już stosowany od pierwszych dni życia dziecka. Nie zawiera żadnych związków podrażniających skórę oraz może być stosowany przez całą rodzinę, ponieważ doskonale dopiera wszelkie zabrudzenia.

Każda mama chce, aby ubranka dziecięce były miłe w dotyku, tym bardziej, kiedy naskórek dziecka jest podrażniony. Dlatego warto zaopatrzyć się w mleczko hipoalergiczne wspomnianej marki, które w bezpieczny sposób zadba o materiał jak też i o skórę naszego malucha.

Komentarze

Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.