dzisiaj jest wtorek, 27 czerwca 2017

Kliknij województwo, aby zobaczyć atrakcje.

Mapa atrakcji dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć wycieczki.

Mapa wycieczek dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć noclegi.

Mapa noclegów dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Test palnika do kartuszy gazowych Optimus Crux - opinia z użytkowania

2017-04-09 00:00

Nie wyobrażam sobie naszego podróżowania bez kuchenki turystycznej! To niewielkie akcesorium daje nam ogromne możliwości (oczywiście w połączeniu z zestawem naczyń turystycznych) - przede wszystkim niezależność i oszczędność podczas wyjazdów. Niezależnie czy wybieramy się na górski szlak czy wycieczkę rowerową zapewnia nam ciepły posiłek, gorący napój - niezależnie od warunków pogodowych i miejsca (zdarzało nam się odpalać kartusz w centrum miasta).

Palnik Crux otrzymaliśmy w grudniu 2016 r. Od tego czasu zabieraliśmy go na wszelkie możliwe rodzinne i samotne wypady, udało nam się więc sprawdzić, jak spisuje się jako palnik dla rodziny i palnik dla turysty minimalisty.

Palnik dla rodziny

Dużym plusem palnika jest jego wielkość i niska waga - a raczej praktyczny jej brak. Palnik jest niewielki i lekki (mieści się w dłoni), przez co w i tak już sporym ekwipunku podróżującej rodziny nie zajmuje dużo miejsca i nie waży nic. A to istotne gdy niesie się na plecach lub wiezie w sakwach spory ładunek.

Niestety, ta wielkość jest też jego minusem. Rodzinne wycieczki wiążą się z zabieraniem sporej ilości jedzenia, które trzeba odgrzać, ugotować. Szczególnie dla 4, zmęczonych wędrówką czy wycieczką osób - trochę trzeba odgrzać! I tu właśnie ujawnił się jego minus - problem z utrzymaniem dużego, ciężkiego garnka. Gdy kładliśmy na nim duży gar ze sporą ilością jedzenia, trzeba było trzymać garnek i pilnować wszystkiego przed wywrotką. Może trochę na wyrost w obawie przed utratą jedzenia? Problem ten absolutnie nie występował z mniejszymi garnkami czy kubkami.

Sądze, że tę kwestię może rozwiązać zastosowanie składanego stojaka pod palnik.

Palnik dla turysty minimalisty

Sądzę, że dla samotnego turysty lub 2 osobowego zespołu jest to palnik idealny! W połączeniu z zestawem Crux Weekend HE Cook Set, na który składa się rondel o poj. 0,95 l z radiatorem i miarką, patelnią, mogącą również służyć jako przykrywka, pokrowiec z siatki, oraz neoprenowy pokrowiec na palnik - idealne rozwiązanie. Całość, wraz z kartuszem gazu o pojemności 230 g można zmieścić w rondelku, minimalizując ilość zajmowanego miejsca.

Co ciekawe, zestaw jest tak pomyślany, aby w trakcie wycieczki można do niego schować typowy 220g kartusz, niewielki palnik oraz składanego sporka. Proste a genialne rozwiązanie, dzięki któremu możemy zaoszczędzić sporo miejsca w plecaku.

Budowa palnika

W odróżnieniu od naszego starego palnika, płomień regulujemy za pomocą sporego, skladanego pokrętła, wykonanego z zielonego drutu (?). Zdecydowanie na plus wielkość pokrętła - w porównaniu z naszym minimalstycznym pokrętłem w starym palniku, to jest świetne - zero problemów z regulacją płomienia nawet w rękawicach zimowych.

Wielkość palnika po rozłożeniu głowicy oraz podpórek jest następująca:

- wysokość ok. 7 cm;

- średnica ramion ok. 9 cm.

Palnik nie posiada zapalnika piezo, co powoduje, że zawsze musimy mieć przy sobie zapałki. My rozwiązaliśmy to tak, że włozyliśmy zapałki/zapalniczke do pokrowca, w którym chowa się także palnik. Nasz poprzedni palnik ma właśnie zapalnik piezoelektryczny, do którego zdążyliśmy się juz mocno przyzwyczaić.

Dane techniczne:

Waga: 83 g

Wymiary: 8,4 x 5,7 x 3,1cm

Technologia: gaz

Obsługiwane paliwa: propan, butan, izobutan

Wydajność: 3000 W

Czas gotowania 1l wody: ok. 3 min (w zależności od wysokości i klimatu)

Podsumowanie

Konstrukcja palnika jest moim zdaniem przemyślana. Niewielki palnik można schować w mały pokrowiec, do którego mieści się także pudełko zapałek. Całość można połączyć za pomocą gumki z kartuszem o rozmiarze 230 gram. Po schowaniu palnika do pokrowca idealnie wpasowuje się w zagłębienie kartusza. Całość można wrzucić do niewielkiej menażki, np. z zestawu Crux Weekend HE Cook Set i nie martwić się o porozrzucany po sakwach czy plecaku ekwipunek - można skupić się na wycieczce! Coś, co bardzo mi odpowiada!

Komentarze

Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.