dzisiaj jest poniedziałek, 20 maja 2024
Booking.com

Kliknij województwo, aby zobaczyć atrakcje.

Mapa atrakcji dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć wycieczki.

Mapa wycieczek dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć noclegi.

Mapa noclegów dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Janowiecki szlak rowerowy

2015-02-22 14:00

Po przejechaniu mostu na rzece Wełnie, skręcamy w lewo w kierunku Wybranowa. Po lewej stronie mijamy pomnikowy dąb „Maryi” i obok niego skręcamy w prawo i brukową drogą dojeżdżamy do Brudzynia.

W centrum wsi Brudzyń, skręcamy w lewo i po kilku metrach widzimy dworek Moszczeńskich (bezstylowy dwór z pocz. XX w., z piętrowymi ryzalitami szczytowymi po bokach) oraz park dworski (park krajobrazowy o pow. 4,28 ha z białodrzewami o obwodach 390 i 410 cm, dębami do 350 cm, lipami do 310 cm, jesionami do 340 cm i klonem 350 cm oraz głazem o obwodzie 570 cm).

Dalej jedziemy drogą polną na południe do Dziekczyna. Dojeżdżając do drogi asfaltowej (Janowiec Wielkopolski – Wybranowo) skręcamy w prawo. Po prawej stronie mijamy pomnikowy jawor „Chopin”. Na skraju lasu, przed Wybranowem, obok śladów cmentarza choleryków (pozostał tylko krzyż) skręcamy w lewo, w dół (widoczna panorama doliny Wełny), a następnie jedziemy w prawo, wzdłuż rzeki.

Dalej jedziemy w lewo przez drewnianą kładkę na Wełnie do lasu brudzyńskiego, przez tzw. lisie góry, do Robertowa. Przecinając drogę z Janowca Wielkopolskiego do Gołaszewa w kierunku południowym przejeżdżamy nieczynną linię kolejową (Janowiec Wielkopolski – Skoki).

Po przejechaniu 15 km wyjeżdżamy z lasu na skrzyżowanie dróg Łopienno – Janowiec Wielkopolski. Dalej jedziemy drogą asfaltową w kierunku Gącza. Za przejazdem kolejowym skręcamy w prawo i polną drogą, która wiedzie wzdłuż Jeziora Łopieńskiego, jedziemy do wsi Laskowo (obok 3 lip i krzyża przepiękna panorama Łopienna, Gącza i Laskowa).

W Laskowie mijamy odrestaurowany kościół poewangelicki (obecnie katolicki) pw. Wniebowzięcia NMP. Skręcamy w lewo i jedziemy asfaltem około 2 km.

W Gączu, za figurą św. Jana Nepomucena, skręcamy w prawo, aby dojechać do wsi Miniszewo. Po pokonaniu kolejnych 2 km, na skrzyżowaniu, skręcamy w lewo. 

Za Miniszewem zjeżdżamy w prawo z drogi asfaltowej na drogę utwardzoną „białą”, zmierzając na północny wschód w kierunku widocznego lasu. W lesie napotkamy strumień Sipiorka i polany (dobre miejsce na odpoczynek na trasie).

Jedziemy dalej w kierunku wschodnim wzdłuż tzw. Pagórków Janowieckich, aż docieramy na skraj lasu. Stąd widzimy już panoramę Kołdrąbia z wieżą neogotyckiego kościoła św. Jana Chrzciciela (wieża 8-boczna, zwieńczona ostrosłupem; kościół z lat 1891 – 1895 z neogotyckim wyposażeniem wnętrza, w pobliżu plebania z lat po I wojnie światowej i podobny do niej dom nr 2) oraz neogotyckim pałacem (z lat ok. 1870 – 1880, z prostokątnym 3-kondygnacyjnym skrzydłem i 8-boczną wieżą po bokach, otoczonym parkiem krajobrazowym o pow. 2,07 ha; obecnie siedziba Domu Dziecka Caritas).

Szlak kończy się na skrzyżowaniu dróg do Sarbinowa, Rogowa i Janowca Wielkopolskiego, gdzie łączy się z rowerowym szlakiem „Pałuckim” (niebieskie oznakowanie) i pieszym szlakiem im. Hipolita Cegielskiego (znaki żółte, ze Zrazimia do Trzemeszna).

Obiekty na szlaku warte uwagi:

  • kościół pw. św. Mikołaja z I poł. XIX w.,
  • rynek w Janowcu Wielkopolskim,
  • bezstylowy dwór z pocz. XX w. z parkiem dworskim w Brudzeniu,
  • poewangelicki kościół pw. Wniebowzięcia NMP w Laskowie,
  • kościół pw. św. Jana Chrzciciela z końca XIX w. oraz neogotycki pałac z końca XIX w. w Kołdrąbiu.

Komentarze

Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.