dzisiaj jest czwartek, 30 marca 2023
Booking.com

Kliknij województwo, aby zobaczyć atrakcje.

Mapa atrakcji dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć wycieczki.

Mapa wycieczek dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć noclegi.

Mapa noclegów dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Rodzinny urlop w agroturystyce. Dlaczego warto skusić się na tę formę zakwaterowania?

2023-01-24 00:49

Czym jest gospodarstwo agroturystyczne i czym wyróżnia się na tle innych obiektów turystycznych?

Poszukując idealnego miejsca na nocleg, kierujemy się bardzo różnymi kryteriami. Dla jednych największe znaczenie będzie miała cena noclegu, dla innych jego lokalizacja w stosunku do lokalnych atrakcji, a dla jeszcze innych cisza, spokój i kameralny charakter miejsca zakwaterowania. Z tych ostatnich atutów szczególnie słyną agroturystyki, czyli czynne gospodarstwa rolne, w których dodatkowo świadczone są usługi turystyczne.

Agroturystyka to wyjątkowe miejsce na spędzenie urlopu, w którym można na własne oczy zobaczyć, jak toczy się codzienne życie na sielskiej, polskiej wsi. Tego typu obiekty, oprócz świadczenia usług turystycznych, trudnią się bowiem tradycyjnymi wiejskimi zajęciami – to właśnie działalność rolnicza stanowi ich podstawowe i główne źródło dochodu. Taki charakter obiektu pozwala jego gościom wziąć czynny udział w życiu mieszkańców gospodarstwa – m. in. pomagać im w pracach rolnych, obrządku zwierząt, a także zobaczyć, jak powstają lokalne produkty spożywcze i zaopatrzyć się w wybrane z nich.

Taki charakter noclegów cieszy się szczególnie dużym zainteresowaniem zwłaszcza w ostatnich latach. Pobyt w agroturystyce pozwala bowiem skutecznie odpocząć od szarej codzienności, życia w biegu, stresu, pracy i wielkomiejskiego zgiełku, którymi znużona jest większość dorosłych. Ich dzieci zyskują natomiast niepowtarzalną możliwość przeżycia tego samego, czego doświadczali rodzice, wyjeżdżając na ferie i wakacje do rodziny na wsi. Pobyt w agroturystyce łączy ze sobą pokolenia oraz skutecznie udowadnia, że polska wieś nadal ma nam wiele do zaoferowania!

Źródło zdjęcia: Pixabay.com - Markus53

Jakie atrakcje oferują swoim gościom gospodarstwa agroturystyczne?

Znakiem rozpoznawczym polskich agroturystyk jest ich malownicze położenie. Tego typu obiekty turystyczne znajdują się na wsi, w bezpośrednim otoczeniu dzikiej przyrody i z dala od większych ośrodków miejskich. Większość z nich posiada całoroczny charakter i jest otwarta dla gości zarówno w okresie letnim, jak i w zimie. Możliwości w zakresie spędzania wolnego czasu w agroturystyce zmieniają się w zależności od pory roku.

W lecie, agroturystyki organizują dla swoich gości piesze wycieczki po okolicy, pokazując im zarówno popularne wśród turystów miejsca, jak i te znane tylko wśród lokalnej społeczności. Wieczorami goście mogą wziąć udział w organizowanych na świeżym powietrzu biesiadach przy ognisku, połączonych z degustacją lokalnych potraw, śpiewami i barwnymi opowieściami. Czas wolny mogą natomiast spędzać, biorąc udział w pracach na terenie gospodarstwa, pomagając w kuchni przy wyrobie lokalnych produktów, a także troszcząc się o zwierzęta i pomagając w ich obrządku.

Źródło zdjęcia - Pixabay.com - Einzigartig Design Foto

W zimie bardzo popularną rozrywką są natomiast kuligi, długie wieczory spędzane przy kominku na słuchaniu opowieści i historii związanych z dziejami regionu, a także pomaganie gospodarzom w codziennych obowiązkach. Pobyt w agroturystyce można z powodzeniem połączyć także ze zwiedzaniem okolicy i dalszymi wycieczkami – to od turystów zależy bowiem, w jakich aktywnościach wezmą udział oraz w jakim zakresie. Popularności agroturystyk sprzyja dodatkowo fakt, że znajdują się one w niemal każdym zakątku Polski. Te spośród nich, dostępne w pobliżu lokalizacji, którą planujemy odwiedzić w najbliższym czasie, w prosty i szybki sposób wyszukamy, wchodząc na stronę https://www.nocowanie.pl/, największego polskiego portalu turystycznego.

Komentarze

Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.