dzisiaj jest piątek, 12 sierpnia 2022
Booking.com

Kliknij województwo, aby zobaczyć atrakcje.

Mapa atrakcji dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć wycieczki.

Mapa wycieczek dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć noclegi.

Mapa noclegów dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Plecaki turystyczne - na co zwrócić uwagę w czasie zakupów?

2022-06-19 10:02

Plecaki turystyczne - jaka pojemność?

Lekki plecak w góry powinien mieć pojemność w granicach od 15 do 30 litrów. Podczas wyboru pojemności plecaka, warto wziąć pod uwagę, że noszenie prawie pustego wora nie jest dobrym rozwiązaniem. Plecaki o pojemności 30 litrów będą dobre na weekendowy wypad, natomiast na jednodniowe wycieczki warto zaopatrzyć się w plecak o mniejszej pojemności. Optymalnym wyborem są plecaki o pojemności 20 do 25 litrów.  W takie modele uda nam się też spakować, jeśli wybieramy się na weekend i nie musimy dźwigać maty oraz śpiwora. Jeśli na naszej trasie podróży znajduje się kilka schronisk, gdzie można coś zjeść lub napić się, to odpada nam również duża część prowiantu. W takim wypadku nie warto zabierać ze sobą plecaka trekkingowego o dużej pojemności. 

Jaki powinien być plecak trekkingowy na wycieczkę?

W sytuacji, gdy zdecydujemy się jaką pojemność powinien mieć nasz plecak podróżny, możemy przejść do innych zagadnień. Szczegóły takie jak: system nośny, zewnętrzne taśmy do troczenia, układ kieszeni oraz wewnętrzne organizery są wyjątkowo ważne. Innym podziałem jest ten na plecaki  damskie i męskie. Damskie plecaki są przystosowane pod kątem damskiej anatomii. Mają wyprofilowane szelki oraz są bardziej komfortowe. 

Systemy nośne w małych plecakach, nie są tak rozbudowane jak te w większych. Jednak takie szczegóły mają  wpływ na plecaki trekkingowe. Od tego zależy między innymi nasz komfort noszenia. System nośmy może być wspierany przez pas piersiowy, więc warto patrzeć na takie plecaki, które posiadają ten pas. Pas biodrowy jest częściej spotykany w mniejszych plecakach. Pasy biodrowe pełnią funkcje stabilizującą ale nie przejmują na siebie większości ciężaru. Dedykowane kieszenie są niezwykle praktyczne w czasie wycieczek. W zewnętrznych kieszeniach można schować butelkę z wodą lub kubek termiczny, w zależności od panującej temperatury. W niewielkich plecakach znajdziemy również organizery, które składają się z wielu przegródek, pozwalających uporządkować małe akcesoria.

System wentylacji oraz szelki w plecakach

W gorące dni przylegający plecak może być sporym obciążeniem, dlatego producenci zadbali o wyposażenie plecaków w systemy wentylacji. W czasie upałów plecy mają zapewnione dodatkowe chłodzenie ze strony plecaka. Zazwyczaj bazują one na jednym z systemów: wyposażane są w siatkę dystansującą bądź wykorzystują specjalne gąbki o wyprofilowanym kształcie. Tego typu wyroby odsuwają plecak od pleców, dzięki czemu stwarzają przestrzeń wymuszającą cyrkulację powietrza.

Wyściełane szelki to dobry sposób na łagodne potraktowanie ramion. W momencie, gdy liczy się dla nas bardziej minimalizm, możemy zdecydować się na zakup plecaka z aestetycznym wykończeniem. Nie jest ono aż tak komfortowe, ale ma o wiele niższą wagę.

Plecak turystyczny, a plecak codzienny

Jeśli kupujemy plecak górski to warto przemyśleć czy będziemy go stosować wyłącznie podczas naszych wypraw.i. Wiele osób stosuje plecaki turystyczne i miejskie na co dzień. Często takie plecaki zabieramy do autobusu bądź tramwaju, gdy potrzebujemy coś przewieźć. Poza tym zdarza się również, że plecak turystyczny przyda się do szkoły, na uczelnie lub do pracy. Dlatego podczas zakupów, warto mieć na uwadze, że będzie to plecak uniwersalny, stosowany podczas wycieczek oraz siedem dni w tygodniu. 

Artykuł sponsorowany.

Komentarze

Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.