dzisiaj jest sobota, 27 lutego 2021
Booking.com

Kliknij województwo, aby zobaczyć atrakcje.

Mapa atrakcji dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć wycieczki.

Mapa wycieczek dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć noclegi.

Mapa noclegów dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

5 gier logicznych, które trenują mózg

2021-01-16 11:11

1. Mahjong

Mahjong to chińska gra dla 1-4 osób, w której wykorzystuje się 144 klocki/kamienie sparowane wzorami. Klocki ustawia się w stos o odpowiednim kształcie (kształtów jest sporo – od prostej piramidy po bardziej wymyślne kształty zwierząt itp.). Zadaniem graczy jest zabieranie ze stosu par klocków, ale tylko takich, które nie są przykryte innymi klockami i mają przynajmniej jeden wolny brzeg. Oprócz logicznego myślenia gra ćwiczy także spostrzegawczość.

2. Sudoku

Sudoku to japońska łamigłówka w formie planszy 9 x 9 pól. Należy ją uzupełnić w taki sposób, by w każdej kolumnie i wierszu znalazła się tylko jedna liczba z zakresu 1-9. Na początku mamy podane kilka cyfr – im mniej, tym trudniejsze jest rozwiązanie łamigłówki.

3. Tetris

Tetris to popularna gra, która niegdyś dostępna była na komputery, później na specjalne, dedykowane jej minikonsole. Obecnie w tetris możemy zagrać praktycznie na dowolnym sprzęcie, nawet na telefonie. Polega ona na układaniu spadających klocków w taki sposób, by wypełnić rzędy, które – jeśli są kompletne – znikają. Wraz z rozwojem gry klocki spadają szybciej, a czas reakcji się skraca, w związku z czym nabiera ona także cech zręcznościowych, jednak jest to nadal świetny trening mózgu.

4. Pasjans

Pasjans to gra karciana przeznaczona dla jednego gracza. Polega na układaniu talii kart zgodnie z określonymi zasadami. Wymaga dużego skupienia, ponieważ źle podjęta decyzja może poskutkować zablokowaniem rozkładu, przez co nie uda się ukończyć zadania. Tego typu gry karciane to także świetne ćwiczenia na pamięć.

5. Samotnik

Samotnik to także – zgodnie z nazwą – gra dla jednej osoby. Wymaga specjalnie przygotowanej planszy, na której znajdują się 33 pola ułożone w kształt krzyża. Na początku gry 32 pola zajmowane są przez pionki, wolne pozostaje tylko pole na samym środku. Zadaniem gracza jest pozbywanie się kolejnych pionków poprzez „przeskakiwanie” ich sąsiednimi piosnkami tak, by na końcu na planszy pozostał tylko jeden pionek.

Dzięki tym grom możesz przeprowadzić trening mózgu w przyjemny sposób. W zasadzie nawet nie zauważysz, że cokolwiek ćwiczysz – po prostu będziesz się świetnie bawić. Wszystkie z tych gier dostępne są dziś także w wielu cyfrowych wersjach, więc możesz je ściągnąć na swój telefon lub zagrać przez internet na laptopie.

Komentarze

Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.