dzisiaj jest niedziela, 05 lipca 2020
Booking.com

Kliknij województwo, aby zobaczyć atrakcje.

Mapa atrakcji dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć wycieczki.

Mapa wycieczek dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć noclegi.

Mapa noclegów dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Alergia u dzieci

2020-05-30 14:31

Popularne alergeny u dzieci

Bardzo duży udział w rozwoju alergii u dzieci stanowią alergeny pokarmowe. Wśród nich znajdują się: mleko krowie, jaja, ryby i skorupiaki, orzeszki ziemne, soja i pszenica.

  • Mleko krowie – od 2% do 3% dzieci w wieku poniżej 3 lat jest uczulonych na białka znajdujące się w mleku krowim i mieszankach mleka krowiego.
  • Jajka – używane są w wielu produktach spożywczych, które jedzą dzieci, dlatego stanowią spore wyzwanie dla rodziców, jednak w miarę dojrzewania dzieci wyrastają z alergii na jajka.
  • Ryby i skorupiaki – są jednymi z najczęstszych przyczyn alergii pokarmowych u dzieci i mogą utrzymywać się w latach dorosłości.
  • Orzeszki ziemne – nasilają alergię również na inne orzechy, takie jak migdały, orzechy włoskie, orzechy pekan, orzechy laskowe i orzechy nerkowca, a większość dzieci utrzymuje ją do końca życia.
  • Soja – alergia na soję występuje częściej u niemowląt niż u starszych dzieci, a wiele niemowląt uczulonych na mleko krowie jest również uczulonych na białko w mieszankach sojowych.
  • Pszenica – alergia na pszenicę jest często mylona z celiakią (celiakia to wrażliwość na gluten, który występuje w pszenicy, życie i jęczmieniu), ale w przeciwieństwie do niej alergia na pszenicę może również wywołać reakcję zagrażającą życiu.

Czy alergia jest dziedziczna?

Tendencja do rozwoju alergii jest często dziedziczna, co oznacza, że ​​może być przenoszona przez geny, które rodzice przekazali swoim dzieciom. Dane wskazują, że 12% dzieci nie ma alergii rodzinnej w wywiadzie, 30% do 50% dzieci rozwinie alergię w rodzinach, gdzie jeden rodzic ma alergię i 60% do 80% dzieci w rodzinie, gdzie chorzy są oboje rodziców. Z tego wynika, że zwiększone ryzyko będzie zwłaszcza w tych rodzinach, w których zarówno matka, jak i ojciec cierpią na alergię, natomiast prawdopodobieństwo obniża się, gdy dotyczy to jednego z rodziców.

Jakie są pierwsze objawy alergii?

Rodzaj i nasilenie objawów alergii różnią się w zależności od czynnika, który ją wywołał, a także nadwrażliwego organizmu. Alergie mogą pojawiać się w postaci swędzących i zaczerwienionych oczu, kichania, kataru i zatkanego nosa, kaszlu, drapania w gardle, problemów z oddychaniem, wymiotów, bólu brzucha i biegunki. Dzieci z silną reakcją nadwrażliwości, np. na jad owadów, pokarmy lub leki, mogą być narażone na nagłą, potencjalnie zagrażającą życiu reakcję alergiczną zwaną anafilaksją. Anafilaksja może wystąpić w kilka sekund po ekspozycji na alergen lub nie później niż kilka godzin i w większości wymaga pilnej interwencji lekarskiej.

Jak diagnozuje się alergię?

Jeśli u dziecka występują objawy podobne do przeziębienia, ale trwające dłużej niż tydzień lub dwa, to należy porozmawiać z lekarzem, który może zdiagnozować alergię i przepisać leki lub skierować do alergologa. Aby znaleźć przyczynę alergii, alergolodzy zwykle przeprowadzają testy skórne pod kątem najczęstszych alergenów środowiskowych i pokarmowych.

Jak leczyć alergię?

Niestety nie ma bezpośredniego lekarstwa na alergię, można jedynie leczyć jej objawy. Najlepszym sposobem radzenia sobie z alergią jest unikanie alergenów. Oznacza to, że rodzice muszą wcześnie i często edukować swoje dzieci, nie tylko na temat samej alergii, ale także na temat reakcji, jakie mogą wystąpić, jeśli spożyją lub mają kontakt z alergenem. Jeśli unikanie alergenów środowiskowych nie jest możliwe lub nie jest skuteczne, to alergia może zostać poddana leczeniu przy użyciu leków przeciwhistaminowych (np. loratadyna), kropli do oczu i aerozoli do nosa na bazie sterydów. W niektórych przypadkach można zastosować immunoterapię, czyli proces trwałego odczulania na dany alergen.

Komentarze

Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.