dzisiaj jest środa, 19 czerwca 2024
Booking.com

Kliknij województwo, aby zobaczyć atrakcje.

Mapa atrakcji dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć wycieczki.

Mapa wycieczek dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć noclegi.

Mapa noclegów dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Czy wakacje z dziećmi w Polańczyku to dobry pomysł?

2022-02-02 09:02

Położony w samym sercu Bieszczad malowniczy Polańczyk jest jedną z najpiękniejszych miejscowości uzdrowiskowych w naszym kraju. Znajdują się tutaj nie tylko liczne sanatoria, do których co roku przybywa tysiące kuracjuszy, lecz także nowoczesne apartamenty, drewniane domki letniskowe, domy wczasowe oraz kwatery prywatne idealne zarówno do letniego, jak i zimowego wypoczynku. To także wspaniałe i przepiękne miejsce na rodzinne wakacje z dziećmi, które ma w swojej ofercie ciekawe propozycje dla małych turystów.

Atrakcje dla najmłodszych

Polańczyk posiada wiele ciekawych atrakcji przygotowanych specjalnie z myślą o dzieciach. Najmłodszych wczasowiczów z pewnością zachwyci Bieszczadzki Park Linowy „KAMIKAZE” znajdujący się przy Ośrodku Wypoczynkowym „Nad Solinką”. Niezliczona ilość przeszkód linowych w postaci mostków, belek, kładek, pętli, siatek czy drabinek zainstalowanych na drzewach zapewnia niesamowitą frajdę i zabawę. Dzieci i rodzice mogą także udać się w rejs statkiem po Jeziorze Solińskim, w jego trakcie przewodnik opowiada historię jeziora oraz okolic. Ciekawym miejscem dla małych odkrywców będzie położona w miejscowości Bukowiec indiańska wioska, w której można zobaczyć indiańskie namioty Tipi, przedmioty codziennego użytku, stroje oraz broń w postaci łuków, rewolwerów oraz maczug.

Polańczyk dziś, a dawniej

Niegdyś Polańczyk był niewielką bieszczadzką wsią. Początki jej istnienia datuje się na XVI wiek. Po roku 1968, kiedy to powstał Zalew Soliński, Polańczyk zaczął się stopniowo przekształcać się w uroczą miejscowość uzdrowiskową oraz turystyczną. W okresie letnim coraz chętniej i licznej zjeżdżali się tutaj turyści, więc tutejsi mieszkańcy zaczęli przekształcać swoje gospodarstwa w budynki noclegowe. W dynamicznym tempie powstawały też domy wczasowe oraz sanatoria. Obecnie miejscowość posiada bazę leczniczą, której znajduje się 1500 miejsc dla kuracjuszy. Każdego roku do Polańczyka przybywa tysiące turystów spragnionych pięknych widoków oraz relaksu i wypoczynku. Sąsiedztwo dzikich pagórków i lasów zachęca przybyłych turystów do górskich wypraw oraz skorzystania z licznych tras pieszych, będących idealną atrakcją dla tych, którzy przedkładają spacery w ciszy i spokoju nad długie wycieczki na górskie szczyty. Takie trasy i ścieżki są dobrym pomysłem na spacer z dziećmi, nie będą się one nudzić, a jednocześnie spożytkują swoją energię na bieganie i poznawanie otoczenia. To także doskonałe miejsce na pierwsze wspólne wycieczki w góry i zapoznawanie maluchów z pięknem gór. Dużą motywacją dla małych wędrowców może być pieczątka otrzymana podczas wizyty w schronisku. Dostęp malowniczego Polańczyka do Jeziora Solińskiego, które to latem roi się od żaglówek, rowerów wodnych i kajaków sprawia, że baza noclegowa rozwija się tutaj w błyskawicznym tempie. Wypoczynek na wodą jest jednym z ulubionych form zabawy dla maluchów, można pomoczyć nogi w wodzie i puszczać kaczki na jeziorze. Podczas spaceru po zaporze dzieci uwielbiają przyglądać się pływającym na dole rybom, a sama zapora i jej ogromny rozmiar również budzą ogromne zainteresowanie wśród dzieci.

Noclegi - bogata oferta dla turystów

Baza noclegowa Polańczyka i okolic rozwija się w błyskawicznym tempie. Wystarczy sprawdzić noclegi w Polańczyku na Meteor aby przekonać się, że na przybyłych gości czekają tutaj drewniane domki letniskowe, ekskluzywne apartamenty oraz prywatne domy wczasowe, więc wczasowicze mogą znaleźć nocleg idealny dla swoich potrzeb. Dla rodziców z dziećmi najwygodniejszą propozycją są zwykle domki letniskowe. Podróżując z maluchami warto wybrać obiekt przyjazny dzieciom, czyli posiadający: plac zabaw (piaskownica, huśtawki, domek, trampolinę) oraz miejsce do biegania i zabawy dla małych odkrywców. W niektórych obiektach noclegowych do dyspozycji urlopowiczów są w pełni wyposażone kuchnie i aneksy kuchenne, w których można przygotowywać posiłki. Jest to szczególnie ważne, ponieważ dzieci mają swoje ulubione smaki i potrawy, dlatego dobrze mieć możliwość korzystania z kuchni. Na posesjach do dyspozycji gości znajdują się altanki i grille, więc można biesiadować do wieczora, mając jednocześnie pod kontrolą dziecięce zabawy w ogrodzie. Rodzice z małymi dziećmi wybierając miejsce noclegu powinni zdecydować się na obiekty udostępniające akcesoria dla maluchów, dzięki czemu nie będzie konieczności zabierania wszystkiego ze sobą. W ofertach noclegowych łatwo można znaleźć obiekty posiadające: łóżeczka dziecięce, krzesełka do karmienia czy wanienki – jest to dużym ułatwieniem i komfortem.

Niezapomniane atrakcje

Będąc w tym miejscu koniecznie trzeba odwiedzić Cypel w Polańczyku - duży półwysep głęboko wcinający się w głąb Zalewu Solińskiego. Jest to ciekawe miejsce, z którego rozpościera się rozległa panorama na Bieszczady Wysokie, Jezioro Solińskie oraz jego otoczenie. Nieopodal jest zlokalizowany deptak oraz cała część uzdrowiskowa tej miejscowości – atrakcyjne, wygodne i ciekawe miejsce na spacery z dziećmi. Wzdłuż ulicy Zdrojowej zlokalizowane są liczne sklepy z pamiątkami, bary, restauracje oraz cukiernie. Znajdują się tutaj ręcznie robione pamiątki z tego regionu. Oprócz fast foodów można również spróbować lokalnych serów. Podczas spaceru po tym deptaku warto zajrzeć do amfiteatru – miejsca koncertów i wielu ważnych imprez kulturalnych. Ta urocza ulica kończy się dużym parkingiem, z którego z którego można dojść od plaży, przystani oraz wypożyczalni sprzętu wodnego. Dla turystów pragnących zażyć świeżego powietrza oraz napawać swoje oczy bieszczadzkimi, nieco dzikimi krajobrazami idealnym miejscem jest ścieżka spacerowa o długości 1,5 kilometra. Wiedzie ona przez urokliwe miejsca oraz wzgórza widokowe. Takie spacery to dobra propozycja nieco większych dzieci, a jednocześnie okazja do pokazania im piękna krajobrazu i wspólnego spędzenia czasu. Wędrując po pięknych bieszczadzkich szlakach koniecznie trzeba udać się na przechadzkę do miejscowego źródełka, które to niegdyś było nieco zapomniane, a dziś przeżywa swój renesans. Owe, magiczne źródełko znajduje się u stóp wzniesienia, na którym mieści się sanktuarium Matki Bożej Pięknej Miłości. Znajduje się tam wyjątkowa studnia, dawniej dostarczająca mieszkańcom Polańczyka i okolic wody. Uwagę turystów przykuwa drewniana płaskorzeźba prezentująca Matkę Bożą z Dzieciątkiem Jezus. Spędzając urlop w Polańczyku warto też wspiąć się na wzniesienie Sawin, które liczy 516 m.n.p.m. Z tego niesamowitego punktu widokowego rozciąga się zapierająca dech w piersi panorama Bieszczad Wysokich.

Komentarze

Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.