dzisiaj jest poniedziałek, 24 lutego 2020
Booking.com

Kliknij województwo, aby zobaczyć atrakcje.

Mapa atrakcji dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć wycieczki.

Mapa wycieczek dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć noclegi.

Mapa noclegów dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Wracamy do szkoły – wracamy do Narodowego Muzeum Morskiego na warsztaty!

2018-09-19 10:24

- Nowy rok szkolny to nowe wyzwania – mówi Przemysław Węgrzyn, kierownik Działu Edukacji NMM - W naszej tegorocznej ofercie warsztatowej znalazły się najbardziej lubiane przez uczniów tematy, uzupełnione o nowe zajęcia. Przygotowaliśmy szeroki wybór warsztatów, prowadzonych aktywnymi metodami przez doświadczonych edukatorów, które angażują młodych ludzi i pobudzają ich naturalną ciekawość. Zajęcia dostosowujemy do wieku i specyfiki grupy, inne zajęcia proponujemy w Tczewie, a inne w gdańskim Ośrodku Kultury Morskiej. Bez względu na miejsce, czy tematykę, u nas żadne dziecko się nie nudzi!

Harmonogram zajęć: Kolorowe soboty. Warsztaty weekendowe dla dzieci (OKM)

13.10.2018 Magiczny, podwodny pałac Neptuna. Obrazy z plamy malowane na folii stretch

Po wysłuchaniu opowieści o Neptunie, wyobrazimy sobie pałac pełen bogactw, wybujałej roślinności i dwór boga mórz i oceanów. Następnie naszą wizję zamienimy w dzieło sztuki na przezroczystej folii stretch. Inna faktura pozwala eksperymentować, a malowanie pędzlem, szpachelką i odbijanie dłoni będzie punktem wyjścia do namalowania barwnych, przesyconych światłem i powietrzem, podwodnych miast Neptuna.

24.11.2018 Podłogowe regaty. Stworzymy wielkoformatową grę planszową

Pożeglujemy na basenie ze zdalnie sterowanymi modelami, a następnie zaprojektujemy grę planszową i specjalne pionki – żaglówki. Wspólnie wymyślimy zasady gry! Regaty wygrywa zawodnik, który najszybciej pokona trasę.

15.12.2018 Święta Bożego Narodzenia na morzu

Po wysłuchaniu opowieści o marynarskich świętach Bożego Narodzenia - między innymi na żaglowcu „Dar Pomorza” - stworzymy „morską ozdobę”, którą wspólnie zawiesimy na własnoręcznie wykonanej choince z materiałów ekologicznych. Powstaną tekturowo-papierowe choinki. A może nauczymy się także jakiejś żeglarskiej kolędy…?

19.01.2019 Walizka pełna kultury - pamiątka z podróży do muzeum

Od wieków marynarze przewożą w swoich bagażach „okruchy” kultur, których odmienność zrobiła na nich wrażenie podczas dalekich rejsów. Na zajęciach stworzymy kufry i walizki z kartonowych pudełek. Na wystawie „Łodzie ludów świata” wysłuchamy opowieści o zwyczajach ludu Makonde z dalekiej Tanzanii i poznamy słowo: „ujamaa”. Odwiedź nas w „kolorową sobotę”, a dowiesz się, co oznacza ten tajemniczy wyraz!

9.02.2019 Na jakiej głębokości żyją organizmy morskie?

Gdzie ukryła się ośmiornica? A gdzie jest wieloryb? Na te i inne pytania odpowiemy siedząc na… dnie morza. Zapraszamy na malowanie wodą - kilka kartek i trzy produkty spożywcze pozwolą nam przenieść się w podmorskie głębiny i odkryć niesamowity świat!

16.03.2019 O prawdziwej przyjaźni. „Legendy gdańskie” Jerzego Sampa w scenografii Żurawia

Zajęcia rozpoczną się wysłuchaniem legendy w scenerii gdańskiego Żurawia – największego dźwigu portowego dawnej Europy. Następnie stworzymy kompozycję rzeźbiarską - płaskorzeźbę w plastelinie, aby odlać pierwowzór w gipsie. „Zatrzymamy” w ten sposób czas, tak jak pewien rzeźbiarz z legendy…

13.04.2019 Portowa makieta z kartonów

Odwiedzimy wystawę poświęconą statkom i stoczniom, na której „przebierzemy się” w stroje stoczniowca i spawacza. Obejrzymy modele różnych statków, a do wnętrza jednego z nich zajrzymy dzięki tajemniczej lunecie. Następnie stworzymy makietę portu z kartonowych pudełek i klocków. A może nawet zbudujemy dźwig…

11.05.2019 Rejs dookoła świata z techniką sgrafitto

Zwiedzając wystawę „Łodzie ludów świata”, odbędziemy prawdziwą podróż wokółziemską! Zapamiętane obrazy z wysp Samoa i podróży do Afryki przeniesiemy na papier. Nie będą to jednak notatki do książki, tylko sgrafittowe ilustracje. A co to za technika? Przyjdźcie, a dowiecie się więcej!

15.06.2019 Kapitanie, nieznany ląd na horyzoncie!

Na wakacje popłyniemy promem „Motława”. Narysujemy pastelami, jak wygląda obserwowana przez lornetkę wakacyjna wyspa. Czy jest płaska, czy górzysta? Czy to mroźna lodowa kraina, czy tropikalna dżungla? A może na brzegu widać jakieś nieznane zwierzęta? Zacumujemy przy nabrzeżu Wyspy Ołowianki i stworzymy wspólnie duży obraz na kapie, przypominający ścienny mural.
Harmonogram zajęć: Przygody kapitana Szarady. Warsztaty weekendowe dla dzieci CKWS)
Zgłoszenia (i ogólny kontakt): edukacja.ckws@nmm.pl.

Koszt warsztatów: 6 zł / dziecko (karnet za wszystkie zajęcia: 50 zł) lub 15 zł / rodzina (karnet za wszystkie zajęcia: 100 zł)

Harmonogram zajęć na rok szkolny 2018/2019:

Październik: Marynarze – odkrywcy

Marynarze, wyruszając w dalekie podróże, odkrywali nowe lądy, rośliny i zwierzęta. Często spotykali się z rzeczami, których nigdy wcześniej nie widzieli. Jak je wtedy opisywali? W jaki sposób powinno się opisywać nowe odkrycia oraz doświadczenia? O tym na naszych pierwszych zajęciach, na których ocenimy, ile dawni żeglarze mieli w sobie z naukowców oraz omówimy całoroczny plan warsztatów.

Listopad: Zaszyfrowana przygoda

Umiecie wysłać wiadomość alfabetem Morse’a? Wiecie jak działała Enigma używana w czasie II wojny światowej? Na listopadowych warsztatach dowiedzie się, czy statki – a dokładnie ich bandery na masztach – mogą przekazać nam jakąś wiadomość. Nauczymy się wspólnie kilku szyfrów, a może nawet jakiś stworzymy wspólnie. Będzie również okazja do wykorzystania ich w praktyce podczas zabawy.

Grudzień: Gwiazdy wskazują drogę

Jak korzystać z mapy? Do czego służy kompas? Jak trafić do celu, gdy nie mamy ze sobą telefonu i nawigacji GPS? W grudniu poszukamy odpowiedzi na te pytania. Każdy samodzielnie będzie mógł wykonać własny kompas i sprawdzić, jaki wpływ ma na niego prąd elektryczny.

Styczeń: Dlaczego statki nie toną?

Czy statki utrzymują się na wodzie dzięki napięciu powierzchniowemu tak jak nartniki? Jak napędzane są statki i łodzie? Dowiemy się tego robiąc doświadczenia fizyczne! Urządzimy również zawody zrobionych przez siebie statków.

Luty: Programuj do celu

Jakie urządzenia elektroniczne znajdują się na współczesnych statkach? Czy, aby bezpiecznie wyznaczyć trasę statku, trzeba umieć programować? W lutym zamienimy się w programistów i wyznaczymy bezpieczną trasę do macierzystego portu Kapitana Szarady!

Marzec: Co kryje woda?

Czy w morzach i rzekach znajdziemy tylko ryby i rośliny? Czy na świecie jest dużo pitnej wody? Jak oczyścić wodę i czy należy ją oszczędzać? Tego wszystkiego dowiemy się w marcu. Sprawdzimy też, co dzieje się z rybami, gdy pływają w brudnej wodzie.

Kwiecień: Dieta na statku

Co je na statku marynarz? Jakie składniki są najważniejsze w diecie, również tej na lądzie? Czy możliwa jest hodowla roślin na statku? Dzięki wykonanym na warsztatach doświadczeniom, spróbujemy odpowiedzieć na te pytania i sprawdzić, jakie tajemnice ukrywają rośliny. A pomoże nam w tym prywatny mikroskop Kapitana Szarady!

Maj: Co łączy syreni śpiew z falami?

Czy fale możemy zobaczyć tylko na morzu? Czy jesteśmy w stanie zobaczyć każdą falę? Jakie materiały mogą przenosić fale? Sprawdzimy to na majowych warsztatach. Porozmawiamy również przez telefon, do którego użycia nie potrzeba prądu.

Czerwiec: Ostatnia opowieść

Na ostatnich zajęciach podsumujemy cały rok spotkań z Kapitanem Szaradą. Wspólnie stworzymy morską opowieść i przygotujemy specjalny teatrzyk, z którym pożeglujemy na… wakacje!

 

Komentarze

Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.