dzisiaj jest piątek, 27 kwietnia 2018
Booking.com

Kliknij województwo, aby zobaczyć atrakcje.

Mapa atrakcji dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć wycieczki.

Mapa wycieczek dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć noclegi.

Mapa noclegów dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Czy przewożenie dzieci w przyczepkach rowerowych jest zgodne z prawem?

2018-03-16 23:20

W którym przepisie dopuszczono przewożenie dzieci w przyczepkach rowerowych?

Po wprowadzeniu nowelizacji w 2011 r. został zmieniony Art. 63 Prawa o Ruchu Drogowym, który określa zasady przewozu osób. Został do niego dodany następujący punkt:

Zabrania się przewozu osób w przyczepie, z tym że dopuszcza się przewóz:
(...)

4) dzieci w przyczepie przystosowanej konstrukcyjnie do przewozu osób, ciągniętej przez rower lub wózek rowerowy.

Żródło:

http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU19970980602

Co musi spełnić przyczepka rowerowa aby można było przewozić w niej dzieci?

Wymaania zostały określone w rozporządzeniuz dnia 7 września 2012 zmieniającym rozporządzenie w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia (Dziennik Ustaw z 7 września 2012 r. Poz. 997). Znaczna część zmian dotyczy nas, rowerzystów i weszła w życie 8 października 2012 roku oraz 1 stycznia 2013 roku.

Aby móc legalnie poruszać się z przyczepką po jezdni i po drogach dla rowerowych powinna być ona wyposażona w:

- dyszel wyposażony w urządzenie sprzęgowe uniemożliwiające przewrócenie się przyczepy w przypadku przewrócenia się roweru (nie dotyczy przyczep jednokołowych),

Dyszel przyczepki rowerower powinien uniemożliwić przewrócenie się przyczepy w przypadku upadku roweru

- przynajmniej jedno światło pozycyjne, czerwone, z tyłu przyczepy,

- przynajmniej jedno światło odblaskowe czerwone, z tyłu przyczepy,

- w przypadku, gdy przyczepa jest szersza od roweru ją ciągnącego, jedno światło z przodu, barwy białej - to raczej dotyczy rowerów poziomych (tzw. poziomek) oraz wózków rowerowych, o których napiszę kilka słów w dalszej części.

Przyczepka rowerowa powinna być wyposażona z tyłu w światła odblaskowe barwy czerwonej

Co, ciekawe w rozporządzeniu nie jest wymieniona flaga. W naszej opinii jest to jednak element bardzo przydatny, zwiększający widoczność i bezpieczeństwo. Szczególnie w mieście na drogach rowerowych oddzielonych np. żywopłotem poprawia to widoczność niskich przecież przyczepek pozwalając dostrzec je skręcającym z drogi w prawo kierowcom samochodów i innych rowerzystów.

Wyposażenie przyczepki rowerowej we flagę zdecydowanie zwiększa jej widoczność i bezpieczeństwo przewożonych w niej dzieci

Wózek rowerowy to rower o szerokości powyżej 90 cm (nie dotyczy to oferowanych w naszym Sklepie przyczepek rowerowych dla dzieci). Wózek o szerokości pow. 90 cm nie może poruszać się drogą dla rowerów. Są to z reguły duże rowery cargo (ze skrzyniami), riksze do przewozu turystów, rowerowe kawiarnie itp. Czyli dużo większe i cięższe niż przyczepki rowerowe do przewozu dzieci, których wykorzystywanie promujemy i polecamy.

Czy dziecko w przyczepce rowerowej musi mieć kask?

Przepisy nie określają tego, ale wszyscy producenci w swoich instrukcjach zalecają aby dziecko przewożone w przyczepce rowerowej było wyposażone w kask. Oczywiście utrudnia on spanie, ale poprawia bezpieczeństwo w konkretnych sytuacjach - np. wywrotki - co jest bardzo rzadką sytuacją, ale słyszałem, że niektórym "zdolnym" ;) rodzicom takie rzeczy się zdarzają.

Wszystkie oferowane przez nas przyczepki rowerowe spełniają kryteria określone w cytowanym rozporządzeniu i można nimi legalnie jeździć po drogach i drogach dla rowerów!

Oczywiście pamiętajcie zawsze o bezpieczeństwie - dziecko przewożone w przyczepce rowerowej powinno być zapięte w pasy bezpieczeństwa! Więcej o bezpiecznym przewożeniu dzieci w naszym artykule Czy przewożenie dzieci w przyczepce rowerowej jest bezpieczne?

Jak jeździć z przyczepką rowerową zgodnie z przepisami?

- z przyczepką rowerową można jeździć po jezdni lub po drodze dla rowerów;

- nie można jeździć po chodniku, chyba, że jest się opiekunem dziecka do lat 10 jadącego samodzielnie na rowerze.

Z przyczepką rowerową można jeździć po jezdni lub po drodze dla rowerów

Z dzieckiem w przyczepce rowerowej możemy jechać jedynie po jezdni lub drodze dla rowerów (ścieżce rowerowej). Oczywiście także po drogach niepublicznych itp. (choć chwała temu, kto wie, czy droga leśna jest drogą publiczną czy jednak niepubliczną - niestety nie ma obowiązku oznaczenia statusu drogi a pracownicy Lasów Państwowych z reguły tego nie robią). Czasami można spotkać się z twierdzeniem, że gdy dziecko nie ma 10 lat to można z nim jechać po chodniku. To prawda, ale dotyczy tylko przypadku, kiedy dziecko jedzie (kieruje) samodzielnie własnym rowerem. Jeśli jedziemy z przyczepką rowerową i jednocześnie z dzieckiem do lat 10 jadącym na własnym rowerze, możemy wtedy jechać po chodniku. Oczywiście jest jeszcze kilka wyjątków, ale to postaramy się wyjaśnić w kolejnym z artykułów.

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że przybliżyliśmy zagadnienia prawne przewożenia dzieci w przyczepkach rowerowych i jeśli ktoś z Was miał wątpliwości, co do legalności takiego rozwiązania, to po lekturze tego artykułu już ich nie ma.

Komentarze

Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.