dzisiaj jest piątek, 03 kwietnia 2020
Booking.com

Kliknij województwo, aby zobaczyć atrakcje.

Mapa atrakcji dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć wycieczki.

Mapa wycieczek dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć noclegi.

Mapa noclegów dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Nietypowe atrakcje w Krakowie, których jeszcze nie widziałeś

2016-12-15 16:05

Park Bednarskiego

W prawobrzeżnej dzielnicy Krakowa – Podgórzu znajduje się niezwykle urokliwy Park im. Wojciecha Bednarskiego. Ten założony pod koniec XIX stulecia 9,2-hektarowy obiekt posiada niezwykłą wartość krajobrazowo-historyczną. Położony jest na Podgórskich Krzemionkach w niezwykle malowniczym zagłębieniu, które powstało w wyniku wydobywania wapieni i na zboczu izolowanego zrębu Bramy Krakowskiej.

Do parku prowadzą reprezentacyjne, szerokie schody, a spacerując jego alejkami bez trudu dostrzeżemy pomniki Króla Jana II Sobieskiego, Tadeusza Kościuszki i Adama Mickiewicza. Park Bednarskiego jest rajem dla amatorów obserwacji zwierząt. Zamieszkuje go wiele gatunków ptaków, wiewiórki, a nawet zające. Roślinność stanowi około 100 gatunków krzewów i drzew, a także okazy egzotyczne takie, jak tulipanowiec amerykański, bożodrzew gruczołowaty czy orzech czarny.

Kamieniołom Liban

Również w Podgórzu, nieco dalej na południowym wzgórzu Krzemionek Podgórskich znajduje się Kamieniołom Liban. Miejsce to od 15 kwietnia 1942 roku do 22 lipca 1944 roku funkcjonowało jako niemiecki obóz koncentracyjny. Podczas wojny przebywało w nim średnio ok. 400 więźniów, którzy w bardzo ciężkich warunkach pracowali w wapiennikach i kamieniołomach. W 1993 roku na terenie kamieniołomu były kręcone zdjęcia do znanego filmu w reżyserii Stevena Spielberga – Listy Schindlera.

Łąki Nowohuckie

Dla osób, które zapędzą się w północne rejony grodu Kraka i Nowej Huty niezwykłą atrakcją będzie niewątpliwie spacer po Nowohuckich Łąkach. Warto wiedzieć, że miejsce to objęte jest ochroną prawną i powstało w miejscu istniejącego w epoce średniowiecza starorzecza Wisły. Łąki Nowohuckie zajmują obszar ok. 57 ha, a w latach 50-tych ubiegłego wieku planowano w ich zakresie utworzyć ogromny rekreacyjny zalew.

Nowohuckie Łąki razem z korytarzem rzeki Dłubni i Laskiem Mogilskim są jednym z najbogatszych pod względem przyrodniczym miejsc w Krakowie. Ich roślinność stanowi ponad 20 różnorodnych zbiorowisk roślinnych takich, jak szuwary wysokich turzyc, szuwary trzcinowe oraz ponad 370 gatunków kwiatów i ziół. Ze zwierząt spotkać tu można wiele gatunków ptaków, owadów czy motyli – nierzadko są to gatunki zagrożone. Miejsce idealne na wycieczki piesze i rowerowe z dziećmi.

Ogród Muzeum Archeologicznego

Ogród Muzeum Archeologicznego umiejscowiony jest w samym centrum Krakowa, u stóp wzgórza wawelskiego, przy ul. Poselskiej 3. Nie sposób go zatem ominąć w swych krakowskich wojażach. To niezwykle urokliwe renesansowe miejsce stanowi bardzo ciekawą alternatywę dla wszystkim dobrze znanych krakowskich Plant, wiślanych bulwarów czy kopca Kościuszki zwłaszcza, gdy nie dysponujemy dużą ilością czasu, a szukamy pomysłu na ciekawy krakowski spacer.

Dworek Jana Matejki w Krzesławicach

Dla osób, którym czasowe możliwości pozwalają, a chciałyby odwiedzić jakiś ciekawy i niebanalny krakowski obiekt, doskonałym pomysłem jest wyprawa do Krzesławic. To właśnie tam znajduje się datowany na 1826 rok staropolski dworek Jana Matejki, należący obecnie do Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie. Ta niezwykle urokliwa parterowa wiejska rezydencja, z charakterystyczną dobudówką, stanowiła niegdyś własność rodu Gryfitów, Hugona Kołłątaja, Karola Głębockiego, Kazimierza Girtllera, a wreszcie Jana Matejki. W 1966 roku w dworku otwarto muzeum, w którym znalazły miejsce pamiątki po Janie Matejce i Hugonie Kołłątaju.

Muzeum Inżynierii Miejskiej

Znajdujące się na krakowskim Kazimierzu, przy ul. Św. Wawrzyńca 15, Muzeum Inżynierii Miejskiej to również bardzo ciekawa i niebanalna krakowska atrakcja. To założone w 1998 roku muzeum gromadzi w swym wnętrzu eksponaty związane z rozwojem miejskiej komunikacji, techniki, gazownictwa, elektrowni, a także gospodarki komunalnej. Muzeum organizuje niezwykle ciekawe interaktywne wystawy związane z nauką – fizyką, chemią, historią czy techniką, a także przejazdy zabytkowymi pojazdami – tramwajami lub autobusami. W Muzeum przygotowane są ekspozycje oraz warsztat dla dzieci.

Zwiedzaj mniej znane zakątki Krakowa

Jak widać, Kraków to niezwykle interesujące miasto, które niekoniecznie musi kojarzyć się tylko z kilkoma najbardziej znanymi obiektami. Jeżeli więc dysponujemy odrobiną czasu i chęci, warto poszukać atrakcji spoza kanonu „krakowskich wycieczek obowiązkowych”, których w grodzie Kraka jest mnóstwo. Miejsca takie sprawią, że jeszcze pełniej będziemy w stanie poczuć klimat tego wspaniałego, historycznego miasta, a przyjemne wspomnienia z nim związane będą towarzyszyły nam na zawsze.

Więcej informacji o rodzinnych atrakcjach w Krakowie (place zabaw, ścieżki rowerowe, sportowe wydarzenia cykliczne, medycyna...) w "Informatorze krakowskiej rodziny".

-----------------------------------------

Artykuł został przygotowany przez Apartamenty Aurora w Krakowie. Więcej ciekawych artykułów na temat krakowskich atrakcji znajdziesz na naszym blogu w kategorii Atrakcje Krakowa.

Komentarze

Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.