dzisiaj jest sobota, 20 kwietnia 2024
Booking.com

Kliknij województwo, aby zobaczyć atrakcje.

Mapa atrakcji dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć wycieczki.

Mapa wycieczek dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć noclegi.

Mapa noclegów dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

W Dolinę Rybiego Potoku z dziećmi... czyli ceprostradą nad Morskie Oko

2018-11-29 14:17

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Dolina Rybiego Potoku to jedna z najpiękniejszych i najpopularniejszych (co za tym idzie, także zatłoczonych) tatrzańskich dolin. Dziękiasfaltowej  drodze, tzw. ceprostradzie, prowadzącej do samego schroniska, nadaje się na wędrówkę z wózkiem. Minusem jest monotonia drogi (asfalt i las, mało widoków), ale za to pobyt nad Morskim Okiem i Czarnym Stawem (tutaj idzie zdecydowanie mniej osób, dlatego warto podejść wyżej) wynagrodzą nam trudy wędrówki.

  1. Palenica Białczańska

    Droga asfaltowa, początkowo lagodnie, a potem coraz bardziej pnie się pod górę. Tu już przyda nam się wózek, który usprawni nam wędrówkę. Po ok. 50 minutach docieramy do Wodogrzmotów Mickiewicza. Tu też odchodzi szlak do Doliny Pięciu Stawów i do schroniska na polanie Stara Roztoka. My idziemy dalej, drogą prowadzącą przez dość gęsty, świerkowy las. Po ok. 2 km droga zamienia się w serpentynę, a szlak pieszy prowadzi skrótem przez las. Musimy wybrać czy dalej pchamy wózek czy przerzucamy malucha do nosidła. My zdecydowanie polecamy skrót. Może dzieciak sam powędruje stromą, ale bezpieczną ścieżką przez las?

    W końcu wychodzimy z powrotem na szosę i odsłaniają się przed nami piękne widoki na Mięguszowieckie Szczyty i Granaty.

    Tatry z dzieckiem - sprawdzone trasy

    "Dzieciaki w Plecaki" polecają przewodnik wydawnictwa "Bezdroża" - "Tatry z dzieckiem"

  2. Asfaltem pod górę - daleko jeszcze? ;)

    Po 1 km docieramy do polany Włosienica, tu konne wozy czekają na wracających w Morskiego Oka turystów. Można się nimi zabrać z powrotem, jeśli przeliczymy się z siłami…

    Przy górnym skraju polany stoi budynek z barami i toaletami. Mijamy go i wchodzimy w wysoki las, a po ok. pół km możemy zobaczyć bezleśne zbocze, co roku atakowane przez schodzące lawiny śnieżne. Czasem spotkamy wychodzących z boku taterników, którzy mieszkają niedaleko na polu namiotowym, tzw. taborze.

    Upragniony widok, to już niedleko :)

  3. Morskie Oko i Czarny Staw pod Rysami - podziwiamy okoliczne szczyty

    Wędrujemy dalej, cały czas wygodną drogą, która umożliwia pchanie wózka. Odsłaniają się przed nami widoki na Rybie Stawki i Żabie Oka, a po chwili docieramy, mijając po lewej stronie budynek starego schroniska, do Morskiego Oka (czas przejścia ok. 3 godziny).

    Tutaj zdecydowanie jest czas na odpoczynek, ciepły posiłek w schronisku na oszklonej werandzie z przepięknym widokiem na góry. W schronisku możecie podstemplować miejscową pieczątką kartkę i wysłać w świat wrzucając do skrzynki pocztowej. Zbieranie pieczątek np. w książeczce GOT PTTK to dla dzieci nie lada atrakcja!

    Jeśli nadal macie siły i chęci na dalsze wędrowanie to zostawcie wózek w schronisku i już z samym nosidłem wyruszcie szlakiem dookoła Morskiego Oka. Maluch, o ile sił mu straczy, może wędrować sam na własnych nogach, choć większe głazy mogą mu sprawiać problem. Po drodze można z bliska podziwiać kosodrzewiny i limby, wypatrzeć w wodzie ryby, powrzucać kamyki do stawu. Tu góry wydają się już na wyciągnięcie ręki.

    W połowie stawu (ok. 25 min od schroniska) szlak rozgałęzia się i jedna ścieżka prowadzi stromo w górę - to szlak na Rysy i Czarny Staw. Na Rysy was nie namawiamy, ale nad staw jak najbardziej…

     Czarny Staw pod Rysami - tu warto spędzić dłuższą chwilę z dziećmi

    Tu maluch na pewno musi wylądować w nosidle, a rodzicowi pozostaje piąć się w górę po wyznaczonym szlaku. Za to po 20 minutach widok wynagrodzi trud. Płaskie głazy nad brzegiem wody to nasze ulubione miejsce na zasłużony odpoczynek.

    Dalej z dzieciakiem na plecach lepiej nie iść, widoki pozostaną te same, a szlak wiedzie jedynie na Rysy, pozostaje więc powrót drugą stroną Morskiego Oka.

    A jeśli chcecie zasmakować prawdziwie górskiej przygody polecamy nocleg w schonisku – pokoje są naprawdę komfortowe. Noc spędzona w schronisku to wielka frajda dla dzieciaków, a poranną kawę lub herbatę wypitą na prawie pustej werandzie z widokiem na Morskie Oko pamięta się długi czas.

    Następnego dnia rano możecie za to wyruszyć na jeszcze jeden spacer z nosidłem – do Dolinki za Mnichem (szlak na Szpiglasową Przełęcz). To urokliwe i mało zatłoczone miejsce, a szczyty ma się na wyciągnięcie ręki. Za kilka lat może zdobędziecie je razem, już bez nosidła?

    Katarzyna Wróbel

    http://zakopanedladzieciakow.pl

    www.cichosza.pl - noclegi przyjazne dzieciom w górach

Komentarze

Gość - REBET 2014-09-10 21:28

Mam pytanie.. Może naiwne ale to moja pierwsza wyprawa w gory z dzieckiem (5 m-cy).
Na wycieczce na Palenice Bialczanska czytam ze trzeba sie zdecydować czy dalej pchany wózek czy przerzucamy sie na nosidła.. Tylko co z tym wózkiem zrobic?
I lepiej zabrać normalna gondolę czy fotelik wpisać do stelaża..?

Gość - DWP 2014-10-09 23:06

Jeśli mamy ultra lekki wózek (ale w wypadku 5 mies. malucha odpada) to zabieramy przytroczony do plecaka. Można spróbować zostawić w schronisku, może przechowają?

Co do, wyboru pomiędzy gondolą a fotelikiem - nie używaliśmy fotelika wpinanego w gondolę, ale chyba nie ma różnicy?

Gość - monika 2015-10-02 12:55

Czy dzieci 3 i 5 lat dadza rade przejsc szlak? Wózek odpada, za to mozemy wziac rowerki biegowe. Ile mniejwiecej trwa przejscie szlaku takim spokojnym marszem? Ewentualnie prosze o polecenie jakiegos łatwego szlaku dla dzieci ale w miare urokliwego, ponieważ to pierwsza wyprawa w góry i nie chciałabym zeby sie zrazily za dluga lub za trudna wycieczka. Pozdrawiam monika

dwp 2016-07-26 03:25

Osobiście odradzamy ten szlak bez wózka dla tak małych dzieci. Podejście jest nudne, monotonne i długie. Za to warto pójść na Gęsią Szyję, do Doliny Małej Łąki, na Kopiniec - naszym dzieciom się podobało.

Gość - Aga 2018-05-11 09:27

Artykuł wprowadza w błąd mało doświadczonych tatrzańskich piechurów asfaltówka do MOKA to nie to samo co Ceprostrada, to dwa zupełnie inne szlaki. Ceprostrada to żółty szlak na Szpiglasową Przełęcz z MOKA, a tu potrzebne jest już pewne doświadczenie.

Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.